دانلود رایگان مقاله آی اس آی درخواستی( Free DOWNLOAD ISI Papers )،بانک و مرجع مقالات علمی و تخصصی، پروژه، دریافت و دانلود رایگان+مجلات و نشریات آی اس آی
علم و گسترش آسان و ارزان و با کیفیت(هدف ما هموار کردن مسیر پژوهش) Easy, cheap and high quality science and development
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : edy
--------------------------------

--------------------------------------------------------------
برای عضویت در "سیمرغ سعادت" و دریافت مطالب قرار گرفته در بلاگ از طریق ایمیل تان و اطلاع از بروزرسانی ، کافی است در خبر نامه زیر عضو گردید .

Powered by WebGozar 
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای فعالیت را افزایش دهیم؟

سه شنبه 18 شهریور 1393 :: نویسنده : edy


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share


11- بر روی نکات مهم تسلط داشته باشید؛
اگر شما نکات مهم را بدانید راحت‌تر می توانید مخاطبان را قانع کنید و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهید بود.
12- خوب تنفس کنید؛
13- از چشمانتان استفاده کنید؛

حتما از چشمانتان برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده کنید، با این کار مخاطبان احساس بهتری خواهند داشت و شما می توانید تاثیر صحبت های تان را ببینید.
14- تجهیزات مناسب را آماده کنید؛
هر جلسه ای، نیازمند تمهیدات خاصی است
. تجهیزات مورد نیاز (نه کم و نه زیاد) از قبیل دستگاه نمایش، وایت‌برد، کامپیوتر و... را آماده کنید.
15- تجهیزات را امتحان کنید؛
قبل از شروع جلسه تجهیزاتی را که قرار است استفاده کنید یک بار امتحان کنید، خرابی و یا عدم کارایی مناسب هرکدام از دستگاه ها (حتی یک ماژیک وایت برد) می تواند تاثیر بسیار منفی بر مطالب شما داشته باشد.
16- بدانید که شما مرکز توجه هستید؛
قبل از شروع جلسه فقط صدای شما شنیده می شود، هر حرکت شما تاثیر مستقیم بر مخاطب داشته و می تواند جلسه شما را زیباتر یا زشت‌تر نماید. پس با تمام وجود عمل کنید.
17- «لبخند» را فراموش نکنید؛
لبخند، به تسلط بیشتر شما و احساس مثبت حاکم بر فضای ارائه شما  کمک زیادی می کند.
18- هنگام ارائه، «خودتان» باشید؛
سعی نکنید از حرکات مصنوعی استفاده کنید، اقدامات تصنعی کاملا دیده می شوند، خودتان باشید و بگذارید زبان بدن شما طبیعی باشد.
19- تا آنجا که ممکن است از روی نوشته نخوانید؛
خواندن مطلب از روی نوشته باعث می شود که ارتباط شما با مخاطبان دچار خدشه گردد، دستان تان نیز از اثرگذاری باز می ماند، در عوض می توانید از یادداشت های روی چارت یا تصویر استفاده کنید.
20- مخاطبان را درگیر بحث کنید؛
همیشه می توانید مخاطبان را وارد بحث کنید. از آنها سوال کنید و جواب بخواهید، اما اصرار نکنید، شما می‌توانید از سایر روش ها نیز برای مشارکت بیشتر و همراهی آنها استفاده کنید (نوشتن پای تخته، قرائت یک متن یا ...)
21- از شوخی کردن نترسید؛
شما می توانید با استفاده از مزاح های کوچک محیط را جذاب‌تر کنید، اما در عین حال توجه داشته باشید که شوخی نا به جا یا افراط در مزاح، تاثیر معکوس خواهد داشت.
22- خودتان را جای مخاطب بگذارید؛
اگر شما به جای مخاطب نشسته بودید، چه حالی داشتید، آیا گرمای اتاق، نور محیط، و... مناسب است؟ شما باید به آنها اهمیت ویژه بدهید تا آنها هم شما را باور کنند.
23- از کارتان بازخورد داشته باشید؛

شما در هر حالی می توانید بازخورد بگیرید، شفاهی یا کتبی، در انتهای جلسه از پرسشنامه‌های ساده استفاده کنید تا بتوانید در آینده کارتان را بهبود بخشید.
24- وقت را تنظیم کنید و بیشتر از آن سر مخاطبان را درد نیاورید!
25- فراموش نکنید؛ دیگران از دیدن و شنیدن یک ارائه زیبا و مسلط، «لذت» می برند، پس هیچ وقت از روی احساس اجبار یا وظیفه، ارائه ندهید.نوع مطلب : درباره پایان نامه، 
برچسب ها : 11- بر روی نکات مهم تسلط داشته باشید؛ اگر شما نکات مهم را بدانید راحت‌تر می توانید مخاطبان را قانع کنید و علاوه بر آن با آرامش و بدون استرس خواهید بود. 12- خوب تنفس کنید؛ 13- از چشمانتان استفاده کنید؛ حتما از چشمانتان برای برقراری ارتباط با مخاطب استفاده کنید، با این کار مخاطبان احساس بهتری خواهند داشت و شما می توانید تاثیر صحبت های تان را ببینید. 14- تجهیزات مناسب را آماده کنید؛ هر جلسه ای، نیازمند تمهیدات خاصی است . تجهیزات مورد نیاز (نه کم و نه زیاد) از قبیل دستگاه نمایش، وایت‌برد، کامپیوتر و... را آماده کنید. 15- تجهیزات را امتحان کنید؛ قبل از شروع جلسه تجهیزاتی را که قرار است استفاده کنید یک بار امتحان کنید، خرابی و یا عدم کارایی مناسب هرکدام از دستگاه ها (حتی یک ماژیک وایت برد) می تواند تاثیر بسیار منفی بر مطالب شما داشته باشد. 16- بدانید که شما مرکز توجه هستید؛ قبل از شروع جلسه فقط صدای شما شنیده می شود، هر حرکت شما تاثیر مستقیم بر مخاطب داشته و می تواند جلسه شما را زیباتر یا زشت‌تر نماید. پس با تمام وجود عمل کنید. 17- «لبخند» را فراموش نکنید؛ لبخند،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 17 شهریور 1393 :: نویسنده : edy


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

دوستان عزیز یکی از سوالاتی که مکرر و موکد و در کامنت ها و ایمیل های مختلف از من سوال شده است در مورد isi و impact factor   است. لذا تصمیم گرفتم در این بخش توضیحات کاملی درباره آن ارائه نمایم که امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد. در این متن اکثر اصطلاحاتی را که به نظرم لازم بود توضیح دادم لذا چنانچه سوال دیگری دارید در همین بخش ذکر فرمایید.

 سیستم ISI سیستمی است که در حال حاضر جهت ارزیابی فعالیت های پژوهشی ، در حال استفاده از آن هستیم. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت های پژوهشی که به صورت مقاله های علمی چاپ می شوند بر اساس WOS (ا JCR) بودن، ISI Listed بودن، ISC بودن و ... دارای امتیازات جداگانه هستند.

به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از 5 میلیون تومان بیشتر شود. مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (ا JCR) چاپ نماید. اگر از 10 میلیون تومان بیشتر شد 3 مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه  می شود.

دانشگاه های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان نامه در نظر گرفته اند در یکی از این دانشگاه ها چاپ مقاله علمی - پژوهشی، نیم نمره. چاپ مقاله ISI یک نمره، چاپ مقاله WOS با ایمپکت فکتور کمتر از یک، یک و نیم نمره و چاپ مقاله در مجلات WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک، 2 نمره امتیاز خواهد داشت. اگر دانشجویی از پایان نامه نمره 18 بگیرد و یک مقاله در مجله WOS با ایمپکت فکتور  بالاتر از یک داشته باشد نمره پایان نامه او 20 خواهد بود. البته این قانون در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تایید رساندن مدرک خود در وزارت علوم باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند (مراجعه شود به آخرین بخشنامه در سایت وزارت علوم).

 

در مهر 91 برای انتخاب پژوهشگر برتر امتیازات مقالات چاپ شده به صورت زیر ارزیابی شد:

•        چاپ مقاله در مجله( WOSJCR): هفت امتیاز

•        چاپ مقاله در مجله ISI: شش امتیاز

•        چاپ مقاله در مجله ISC: پنج امتیاز

•        مقالات داغ یا پراستناد: نه امتیاز

•        علمی پژوهشی (مجلات داخل): چهار امتیاز

•        علمی پژوهشی در دائره المعارف های معتبر داخلی و خارجی: چهار امتیاز

•        علمی ترویجی: سه امتیاز

•        همایش های علمی ملی: دو امتیاز

 

با توجه به اطلاعات ارائه شده در بالا، پی می بریم که ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می کند.

 ادامه مطلب
نوع مطلب : درباره مقالات فارسی، درباره مقالات ISI، درباره مقالات انگلیسی، 
برچسب ها : دوستان عزیز یکی از سوالاتی که مکرر و موکد و در کامنت ها و ایمیل های مختلف از من سوال شده است در مورد isi و impact factor است. لذا تصمیم گرفتم در این بخش توضیحات کاملی درباره آن ارائه نمایم که امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد. در این متن اکثر اصطلاحاتی را که به نظرم لازم بود توضیح دادم لذا چنانچه سوال دیگری دارید در همین بخش ذکر فرمایید. سیستم ISI سیستمی است که در حال حاضر جهت ارزیابی فعالیت های پژوهشی، در حال استفاده از آن هستیم. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت های پژوهشی که به صورت مقاله های علمی چاپ می شوند بر اساس WOS (ا JCR) بودن، ISI Listed بودن، ISC بودن و ... دارای امتیازات جداگانه هستند. به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از 5 میلیون تومان بیشتر شود. مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (ا JCR) چاپ نماید. اگر از 10 میلیون تومان بیشتر شد 3 مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه می شود. دانشگاه های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان نامه در نظر گرفته اند در یکی از این دانشگاه ها چاپ مقاله علمی - پژوهشی، نیم نمره. چاپ مقاله ISI یک نمره، چاپ مقاله WOS با ایمپکت فکتور کمتر از یک، یک و نیم نمره و چاپ مقاله در مجلات WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 شهریور 1393 :: نویسنده : edy


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share
science citation index
scope notes
2012
science citation index
science citation index expanded
category name:
acoustics
category description:
acoustics covers resources on the study of the generation, control, transmission, reception, and effects of sounds. relevant subjects include linear and nonlinear acoustics; atmospheric sound; underwater sound; the effects of mechanical vibrations; architectural acoustics; audio engineering; audiology; and ultrasound applications.
category name:
agricultural economics & policy
category description:
agricultural economics & policy covers resources concerning the production, distribution, and consumption of agricultural commodities as well as the managerial and policy decisions concerning these commodities.
category name:
agricultural engineering
category description:
agricultural engineering covers resources concerning many engineering applications in agriculture, including the design of machines, equipment, and buildings; soil and water engineering; irrigation and drainage engineering; crop harvesting, processing, and storage; animal production technology, housing, and equipment; precision agriculture; post-harvest processing and technology; rural development; agricultural mechanization; horticultural engineering; greenhouse structures and engineering, bioenergy and aquacultural engineering.
category name:
agriculture, dairy & animal science
category description:
agriculture, dairy & animal science covers resources on the selection, breeding and management of livestock, including animal science, animal nutrition, poultry science, animal breeding and genetics, dairy science, and animal production science.
category name:
agriculture, multidisciplinary
category description:
agriculture, multidisciplinary covers resources having a general or interdisciplinary approach to the agricultural sciences. regional and multi-subject resources are also covered.
category name:
agronomy
category description:
agronomy covers resources on the selection, breeding, management, and post-harvest treatment of crops including crop protection and science, seed science, plant nutrition, plant and soil science, soil management and tillage, weed science, agroforestry, agroclimatology, and agricultural water management.
category name:
allergy
category description:
allergy covers resources dealing with the full spectrum of immunologically-mediated hypersensitivity reactions including immediate or acute hypersensitivity, dermatitis, and asthma. this category also covers resources on the underlying cellular and molecular immunology specific to allergic reactivity, pathogenesis, tissue damage, clinical presentation, and modes of treatment.
category name:
anatomy & morphology
category description:
anatomy & morphology includes resources describing the characteristics, generation, and organization of structure in vertebrates or invertebrates. topics cover embryology, developmental morphology, and functional anatomy, as well as specific structures, systems, or organisms. resources on plant structure and embryology are placed preferentially in the plant science category.
category name:
andrology
category description:
andrology includes resources focused on the development, function, and disorders of male morphology and reproductive systems. topics include gonad formation, gamete generation and function, male reproductive health and endocrinology, and sex determination in the male embryo.
category name:
anesthesiology
category description:
anesthesiology covers resources that focus on the administration of anesthetics, the treatment of pain, and the use of life support systems. this category also includes specific resources on cardiovascular anesthesia, pediatric anesthesia, and neurosurgical anesthesia.
category name:
astronomy & astrophysics
category description:
astronomy & astrophysics covers resources that focus on the science of the celestial bodies and their magnitudes, motions, and constitution. topics include the properties of celestial bodies such as luminosity, size, mass, density, temperature, and chemical composition, as well as their origin and evolution. this category includes some resources on planetary science that focus on astrophysical aspects of planets. general resources on planetary science are placed in the geochemistry & geophysics category.
category name:


ادامه مطلب
نوع مطلب : درباره مقالات ISI، 
برچسب ها : science citation index scope notes 2012 science citation index science citation index expanded category name: acoustics category description: acoustics covers resources on the study of the generation، control، transmission، reception، and effects of sounds. relevant subjects include linear and nonlinear acoustics; atmospheric sound; underwater sound; the effects of mechanical vibrations; architectural acoustics; audio engineering; audiology; and ultrasound applications. category name: agricultural economics & policy category description: agricultural economics & policy covers resources concerning the production، distribution، and consumption of agricultural commodities as well as the managerial and policy decisions concerning these commodities. category name: agricultural engineering category description: agricultural engineering covers resources concerning many engineering applications in agriculture،
لینک های مرتبط :
شنبه 8 شهریور 1393 :: نویسنده : edy


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

category name:
engineering, electrical & electronic
category description:
engineering, electrical & electronic covers resources that deal with the applications of electricity, generally those involving current flows through conductors, as in motors and generators. this category also includes resources that cover the conduction of electricity through gases or a vacuum as well as through semiconducting and superconducting materials. other relevant topics in this category include image and signal processing, electromagnetics, electronic components and materials, microwave technology, and microelectronics.
category name:
engineering, environmental
category description:
engineering, environmental includes resources that discuss the effects of human beings on the environment and the development of controls to minimize environmental degradation. relevant topics in this category include water and air pollution control, hazardous waste management, land reclamation, pollution prevention, bioremediation, incineration, management of sludge problems, landfill and waste repository design and construction, facility decommissioning, and environmental policy and compliance.
category name:
engineering, geological
category description:
engineering, geological includes multidisciplinary resources that encompass the knowledge and experience drawn from both the geosciences and various engineering disciplines (primarily civil engineering). resources in this category cover geotechnical engineering, geotechnics, geotechnology, soil dynamics, earthquake engineering, geotextiles and geomembranes, engineering geology, and rock mechanics.
category name:
engineering, industrial
category description:
engineering, industrial includes resources that focus on engineering systems that integrate people, materials, capital, and equipment to provide products and services. relevant topics covered in the category include operations research, process engineering, productivity engineering, manufacturing, computer-integrated manufacturing (cim), industrial economics, and design engineering.
category name:
engineering, manufacturing
category description:
engineering, manufacturing covers resources on the conversion of raw materials into end-use products or processed materials. topics in this category include computer-integrated manufacturing (cim), computer-aided design (cad), and computer-aided manufacturing (cam); design of products, tools, and machines; quality control; scheduling; production; and inventory control.
category name:
engineering, marine
category description:
engineering, marine includes resources that focus on the environmental and physical constraints an engineer must consider in the design, construction, navigation, and propulsion of ships and other sea vessels.
category name:
engineering, mechanical
category description:
engineering, mechanical includes resources on the generation, transmission, and use of heat and mechanical power, as well as with the production and operation of tools, machinery, and their products. topics in this category include heat transfer and thermodynamics, fatigue and fracture, wear, tribology, energy conversion, hydraulics, pneumatics, microelectronics, plasticity, strain analysis, and aerosol technology.
category name:
engineering, multidisciplinary
category description:
engineering, multidisciplinary covers resources having a general or interdisciplinary approach to engineering. relevant topics include computer science and mathematics in engineering, engineering education, reliability studies, and audio engineering.
category name:
engineering, ocean
category description:
engineering, ocean includes resources concerned with the development of equipment and techniques that allow humans to operate successfully beneath and on the surface of the ocean in order to develop and utilize marine resources.
category name:
engineering, petroleum
category description:
engineering, petroleum covers resources that report on a combination of engineering concepts, methods, and techniques on drilling and extracting hydrocarbons and other fluids from the earth (e
.g., chemical flooding, thermal flooding, miscible displacement techniques, and horizontal drilling) and on the refining process. relevant topics in this category include drilling engineering, production engineering, reservoir engineering, and formation evaluation, which infers reservoir properties through indirect measurements.
category name:
entomology
category description:
entomology covers resources concerning many aspects of the study of insects, including general entomology, applied entomology, regional entomology, apidology, aquatic insects, insect biochemistry and physiology, economic entomology, integrated pest management, environmental entomology, and pesticide science.
category name:
environmental sciences
category description:
environmental sciences covers resources concerning many aspects of the study of the environment, among them environmental contamination and toxicology, environmental health, environmental monitoring, environmental geology, and environmental management. this category also includes soil science and conservation, water resources research and engineering and climate change.
category name:
evolutionary biology
category description:
evolutionary biology covers resources concerning the molecular, natural selection, and population mechanisms of evolution; the evolution of species and related groups; the classification of organisms based on evolutionary relationships; and the biology and ecology of extinct organisms.
category name:
fisheries
category description:
fisheries covers resources concerning numerous aspects of fisheries science, technology and industry, including fish pathology, fish physiology and biochemistry, fish diseases and aquaculture.
category name:
food science & technology
category description:
food science & technology covers resources concerning various aspects of food research and production, including food additives and contaminants, food chemistry and biochemistry, meat science, food microbiology and technology, dairy science, food engineering and processing, cereal science, brewing, and food quality and safety.
category name:
forestry
category description:
forestry covers resources concerning the science and technology involved in establishing, maintaining and managing forests for various uses, including wood production, water resource management, wildlife conservation and recreation.
category name:
gastroenterology & hepatology
category description:
gastroenterology & hepatology covers resources on the anatomy, physiology, biochemistry, and pathology of the digestive system. this category includes specific resources on the prognosis and treatment of digestive diseases; stomach ulcers; metabolic, genetic, infectious and chemically induced diseases of the liver; colitis; diseases of the pancreas and diseases of the rectum.
category name:
genetics & heredity
category description:
genetics & heredity includes resources that deal with the structure, functions, and properties of genes, and the characteristics of inheritance. this category also considers heritable traits, population genetics, frequency and distribution of polymorphism, as well as inherited diseases and disorders of the replicative process. the category is distinguishable from biochemistry & molecular biology by its specific emphasis on the gene as a single functional unit, and on the gene's effect on the organism as a whole.
category name:
geochemistry & geophysics
category description:
resources in this category may focus on either geochemistry or geophysics or both. geochemistry covers resources that deal with the chemical composition and chemical changes in the earth or other planets or asteroids. topics include research on related chemical and geological properties of substances, applied geochemistry, organic geochemistry, and biogeochemistry. geophysics covers resources on the application of the methods and techniques of physics to the study of the structure of the earth and the processes affecting it. topics addressed include seismology, tectonics, tectonophysics, geomagnetism, radioactivity, and rock mechanics.
category name:
geography, physical
category description:
geography, physical covers resources dealing with the differentiation of areas of the earth's surface as shown in the character
. arrangement, and interrelations over the world of such elements as climate, elevation, soil, vegetation, population, land use, industries, or states, as well as the unit areas formed by the complex of these individual elements. resources which focus on economic, human, and urban topics are covered in the ssci geography category.
category name:
geology
category description:
geology covers resources that deal with the physical history of the earth, the rock of which it is composed, and the physical changes (not the physics) that the earth has undergone or is undergoing. resources in this category cover sedimentology, stratigraphy, hydrogeology, ore geology, structural geology, regional geology, and petrology. these resources are somewhat narrow in scope and are not given to the interdisciplinary study of the earth sciences.
category name:
geosciences, multidisciplinary
category description:
geosciences, multidisciplinary covers resources having a general or interdisciplinary approach to the study of the earth and other planets. relevant topics include geology, geochemistry/geophysics, hydrology, paleontology, oceanography, meteorology, mineralogy, geography, and energy and fuels. resources having a primary focus on geology, or geochemistry & geophysics are placed in their own categories.
category name:
geriatrics & gerontology
category description:
geriatrics & gerontology covers resources on the aged and the aging process. this category includes the clinical, biochemical, histological, and psychological aspects of aging. coverage also includes specific clinical problems in the treatment of elderly patients, as well as research on the cellular and animal correlates of age and senescence. resources that focus on the psychological, social, and political aspects of aging are covered in the ssci.
category name:
health care sciences & services
category description:
health care sciences & services covers resources on health services, hospital administration, health care management, health care financing, health policy and planning, health economics, health education, history of medicine, and palliative care.
category name:
hematology
category description:
hematology covers resources that deal with blood and blood-forming tissues, as well as the functions, diseases, and treatments of these systems. topics included are hemophilia, neoplastic disorders of the blood or lymphoid tissues, and mechanisms and disorders of thrombosis.
category name:
history & philosophy of science
category description:
history & philosophy of science covers resources on the historical and logical connections in the development of the scientific method and in scientific discoveries.
category name:
horticulture
category description:
horticulture covers resources concerning the cultivation of flowers, fruits, vegetables or ornamental plants, in gardens, orchards or nurseries.
category name:
imaging science & photographic technology
category description:
imaging science & photographic technology includes resources that cover pattern recognition, analog and digital signal processing, remote sensing, and optical technology. this category also covers resources on the photographic process (the engineering of photographic devices and the chemistry of photography) as well as machine-aided imaging, recording materials and media, and visual communication and image representation.
category name:
immunology
category description:
immunology covers resources dedicated to all aspects of immune response and regulation, at the cellular-molecular level as well as the clinical level. other topics include studies of the interaction between pathogens and host immunity, as well as clinical immunology, emerging immunotherapies, and the immunologic contribution to disease course.
category name:
infectious diseases
category description:
infectious diseases covers resources on all aspects of the pathogenesis of clinically significant viral or bacterial diseases including hiv, aids, sexually transmitted diseases (stds)
. this category is also concerned with resources on host-pathogen interactions, as well as the prevention, diagnosis, treatment, and epidemiology of infectious disease.
category name:
instruments & instrumentation
category description:
instruments & instrumentation includes resources on the application of instruments for observation, measurement, or control of physical and/or chemical systems. this category also includes materials on the development and manufacture of instruments.
category name:
integrative & complementary medicine
category description:
integrative & complementary medicine covers resources on the practical use of allopathic, alternative and/or complementary medicine and therapies in preventing and treating disease, healing illness, and promoting health. the category is concerned with resources on alternative systems of practice that provide for an overall rational and comprehensive approach to healthcare. topics such as bioelectromagnetics applications; herbal medicine; diet, nutrition and lifestyle changes; manual healing methods; mind/body interventions; and pharmacological and biological treatment as well as any other unconventional health care practices are included in this category.
category name:
limnology
category description:
limnology covers resources concerning the study of the physical, chemical, meteorological, biological and ecological aspects of freshwaters.
category name:
logic
category description:
logic covers resources on the study of logic in all its forms, including mathematical logic (pure and applied), philosophical logic and computational logic (or logic in computer science, theoretical and applied). based on the particular scope of the resource, it may be cross-referenced in a mathematics, philosophy or computer science category.
category name:
marine & freshwater biology
category description:
marine & freshwater biology covers resources concerning many aquatic sciences, including marine ecology and environmental research, aquatic biology, marine pollution and toxicology, aquatic botany and plant management, estuarine and coastal research, diseases of aquatic organisms, molluscan and shellfish research, fish biology and biofouling.
category name:
materials science, biomaterials
category description:
materials science, biomaterials includes resources that analyze the physical characteristics of living tissue to aid in the development of synthetic replacements for repairs or augmentation of functions. resources in this category cover the development, testing, performance, and biocompatibility of engineered biomaterials in vitro and in vivo for purposes such as medical implants, devices, and sensors.
category name:
materials science, ceramics
category description:
materials science, ceramics covers resources that deal with inorganic materials with high-temperature melting points, including silicates and aluminosilicates, refractory metal oxides and metal nitrides, and borides. this category also includes resources discussing products such as earthenware, porcelain, brick, glass, and vitreous enamels.
category name:
materials science, characterization & testing
category description:
materials science, characterization & testing covers resources that focus on techniques used to evaluate and test materials. these techniques include nondestructive testing, diffraction analysis, electron microscopy, electron spectroscopy, ion beam analysis, mechanical testing, optical characterization, and scanning tunneling microscopy.
category name:
materials science, coatings & films
category description:
materials science, coatings & films covers resources that concentrate on research in coatings and films applied to a base material (substrate). metals, alloys, resin solutions, and solid/liquid suspensions are the coatings most commonly used in industry. application methods include electrolysis, vapor deposition, vacuum, or mechanical means such as spraying, calendering, roller coating, extrusion, or thermosetting.
category name:
materials science, composites
category description:
materials science, composites covers resources that focus on mixtures or mechanical combinations of two or more materials that are solid in the finished state, are mutually insoluble, and differ in chemical nature. the major types of composites are 1) laminates of paper, fabric, or wood and a thermosetting material; 2) reinforced plastics; 3) cermets (ceramic and metal powders); 4) fabrics of natural and synthetic fibers; and 5) filled composites, in which a bonding material is loaded with filler in the form of flakes or small particles.
category name:
materials science, multidisciplinary
category description:
materials science, multidisciplinary covers resources having a general or multidisciplinary approach to the study of the nature, behavior, and use of materials. relevant topics include ceramics, composites, alloys, metals and metallurgy, nanotechnology, nuclear materials, and adhesion and adhesives.
category name:
materials science, paper & wood
category description:
materials science, paper & wood includes resources that cover all aspects of wood and/or paper production. topics include cellulose chemistry and technology, pulp and paper science, paper fabrication techniques, and wood and fiber science and technology.
category name:
materials science, textiles
category description:
materials science, textiles covers resources that focus on the manufacture of clothing and furniture from materials made of natural fibers (e.g., leather, cotton, wool, wood) and/or synthetic fibers (e.g., polyester, vinyl, nylon). resources covering dyes and colors and fiber chemistry are also included.
category name:
mathematical & computational biology
category description:
mathematical and computational biology includes resources concerning the use of mathematical, statistical and computational methods to address data analysis
. modeling, and information management in biological problems, processes and systems. among the areas covered are biostatistics, bioinformatics, biometrics, modeling of biological systems, and computational biology.
category name:
mathematics
category description:
mathematics covers resources having a broad, general approach to the field. the category also includes resources focusing on specific fields of basic research in mathematics such as topology, algebra, functional analysis, combinatorial theory, differential geometry and number theory.
category name:
mathematics, applied
category description:
mathematics, applied covers resources concerned with areas of mathematics that may be applied to other fields of science. it includes areas such as differential equations, numerical analysis, nonlinearity, control, software, systems analysis, computational mathematics and mathematical modeling. resources that are concerned with mathematical methods and whose primary focus is on a specific non-mathematics discipline (except biology) such as psychology, history, economics etc., are covered in the mathematics, interdisciplinary applications category. resources focusing on mathematical biology are covered in the mathematical & computational biology category.
category name:
mathematics, interdisciplinary applications
category description:
mathematics, interdisciplinary applications includes resources concerned with mathematical methods whose primary focus is on a specific non-mathematics discipline (except biology) such as psychology, history, economics, etc. resources that deal with mathematical biology are covered in the mathematical and computational biology category. resources that focus on specific mathematical topics such as differential equations, numerical analysis, nonlinearity, etc., are covered in the mathematics, applied category.
category name:
mechanics
category description:
mechanics includes resources that cover the study of the behavior of physical systems under the action of forces. relevant topics in this category include fluid mechanics, solid mechanics, gas mechanics, mathematical modeling (chaos and fractals, finite element analysis), thermal engineering, fracture mechanics, heat and mass flow and transfer, phase equilibria studies, plasticity, adhesion, rheology, gravity effects, vibration effects, and wave motion analysis.
category name:
medical ethics
category description:
medical ethics covers resources on all aspects of ethics in health care and medicine.
category name:
medical informatics
category description:
medical informatics covers resources on health care information in clinical studies and medical research. this category includes resources on the evaluation, assessment, and use of health care technology, its consequences for patients, and its impact on society.
category name:
medical laboratory technology
category description:
medical laboratory technology covers resources on the testing, methods, and equipment used in clinical, medical, hospital, and pathology laboratories, including clinical chemistry and biochemical analysis of laboratory samples. resources on the development and refinement of the diagnostic technologies used in these laboratories are also covered.
category name:
medicine, general & internal
category description:
medicine, general & internal covers resources on medical specialties such as general medicine, internal medicine, clinical physiology, pain management, military and hospital medicine. resources focusing on family medicine and primary health care services are placed in the primary health care category.
category name:
medicine, legal
category description:
medicine, legal covers resources on all aspects of medical legal issues, including government regulations and policies, malpractice, toxicological and pharmacological regulations, clinical therapeutic patents and other critical legal issues at the interface of law, medicine, and healthcare. the category also covers resources dealing with the various branches of forensic science.
category name:
medicine, research & experimental
category description:
medicine, research & experimental includes resources describing general medical research with a particular emphasis on extremely novel techniques and clinical interventions in a broad range of medical specializations and applications, including vaccine development, tissue replacement, immunotherapies, and other experimental therapeutic strategies. resources in this category reflect clinical interventions that are in early stages of development, using in vitro or animal models, and small-scale clinical trials.
category name:
metallurgy & metallurgical engineering
category description:
metallurgy & metallurgical engineering includes resources that cover the numerous chemical and physical processes used to isolate a metallic element from its naturally occurring state, refine it, and convert it into a useful alloy or product. topics in this category include corrosion prevention and control, hydrometallurgy, pyrometallurgy, electrometallurgy, phase equilibria, iron-making, steel-making, oxidation, plating and finishing, powder metallurgy, and welding.
category name:
meteorology & atmospheric sciences
category description:
meteorology & atmospheric sciences covers those resources that deal with the atmosphere and its phenomena, especially weather and weather forecasting. resources in this category are concerned with the atmosphere's temperature, density, winds, clouds, precipitation and other characteristics, as well as the structure and evolution of the atmosphere in terms of external influences and the basic laws of physics. this category also includes resources dealing with climatology.
category name:
microbiology
category description:
microbiology includes resources dealing with all aspects of fundamental and applied studies of microorganisms, including bacteria, viruses, and fungi. this category also considers resources on the clinical aspects of the occurrence and treatment of microbial pathogens, basic science studies of microbial biochemistry and function, environmental microbiology, and bacterial/viral uses in biotechnology.
category name:
microscopy
category description:
microscopy covers those resources that focus on the interpretative application of microscope magnification to the study of materials that cannot be seen properly by the unaided eye. the instruments used in microscopy may be either optical in nature, or use radiation other than light for making enlarged images of minute objects (e.g., an electron microscope).
category name:
mineralogy
category description:
mineralogy includes resources that deal with the science of minerals, their crystallography, physical and chemical properties, classification, and the ways of distinguishing them.
category name:
mining & mineral processing
category description:
mining & mineral processing includes resources on locating and evaluating mineral deposits; designing and constructing mines; developing mining equipment; supervising mining operations and safety; and extracting, cleaning, sizing, and dressing mined material. relevant topics in this category include exploration and mining geology, rock mechanics, geophysics, and mining science and technology.
category name:
multidisciplinary sciences
category description:
multidisciplinary sciences includes resources of a very broad or general character in the sciences. it covers the spectrum of major scientific disciplines such as physics, chemistry, mathematics, biology, etc. nature and science are the preeminent resources in this category and serve as typical examples. the web site of the national science foundation is a good example of a web resource included in this category. some specialized resources that have a wide range of applications in the sciences also may fall under this category. the journal fractals---complex geometry patterns and scaling in nature and society would be an example of such a resource.
category name:
mycology
category description:
mycology includes resources on topics that range from the general biology of fungi to fungal diseases of humans, animals and plants.
category name:
nanoscience & nanotechnology
category description:
nanoscience & nanotechnology includes resources that focus on basic and applied research at the micro and nano level across a variety of disciplines including chemistry, biology, bioengineering, physics, electronics, clinical and medical science, chemical engineering and materials science.
category name:
neuroimaging
category description:
neuroimaging covers resources on the mapping technologies used to treat, diagnose, or monitor brain lesions and mental disorders.
category name:
neurosciences
category description:
neurosciences covers resources on all areas of basic research on the brain, neural physiology, and function in health and disease. the areas of focus include neurotransmitters, neuropeptides, neurochemistry, neural development, and neural behavior. coverage also includes resources in neuro-endocrine and neuro-immune systems, somatosensory system, motor system and sensory motor integration, autonomic system as well as diseases of the nervous system.
category name:
nuclear science & technology
category description:
nuclear science & technology covers resources on nuclear energy (fission and fusion processes), nuclear energy and fuel, nuclear power, and nuclear electric power generation. this category also includes resources on nuclear engineering (the branch of technology that applies the nuclear fission process to power generation), nuclear safety, radiation effects, and radioactive waste management. note: resources on nuclear physics (low-energy physics) appear in the category physics, nuclear.
category name:
nursing
category description:
nursing covers resources on all aspects of nursing science and practice such as administration, economics, management, education, technological applications and all clinical care specialties.
category name:
nutrition & dietetics
category description:
nutrition & dietetics covers resources concerning many aspects of nutrition, including general nutrition
. nutrition and metabolism, nutrition science, clinical nutrition, vitamin research and nutritional biochemistry. dietetics, the application of nutritional principles, is also included in this category.
category name:
obstetrics & gynecology
category description:
obstetrics & gynecology covers resources on the medical fields concerned with female reproductive function and reproductive organs. obstetrics covers resources on pregnancy, fetal health, labor, and puerperium. gynecology covers resources on the health and diseases of female sex organs and their impact on women's overall health. this category also includes resources on fertility, infertility, and contraception.
category name:
oceanography
category description:
oceanography covers resources concerning the scientific study and exploration of the oceans and seas in all their aspects, including the delimitation of their extent and depth, the physics and chemistry of their waters, and the exploration of their resources.
category name:
oncology
category description:
oncology covers resources on the mechanisms, causes, and treatments of cancer including environmental and genetic risk factors, and cellular and molecular carcinogenesis. aspects of clinical oncology covered include surgical, radiological, chemical, and palliative care. this category is also concerned with resources on cancers of specific systems and organs.
category name:
operations research & management science
category description:
operations research & management science includes resources on the definition, analysis, and solution of complex problems. relevant topics in this category include mathematical modeling, stochastic modeling, decision theory and systems, optimization theory, logistics, and control theory.
category name:
ophthalmology
category description:
ophthalmology covers resources on the eye, its diseases, and refractive errors. coverage includes research on the cornea, retina, and eye diseases. this category also includes resources on physiological optics and optometry as well as reconstructive surgery.
category name:
optics
category description:
optics includes resources that deal with the genesis and propagation of light, the changes that it undergoes and produces, and other phenomena closely associated with it. resources in this category cover subject areas such as lasers and laser technology, infrared physics and technology, microwave technology, quantum optics, lightwave technology, fiber optics, opto-electronics, and photonics. resources on photometry and luminescence are also included in this category.
category name:
ornithology
category description:
ornithology covers resources concerning many aspects of the study of birds, including avian biology, field ornithology, avian biochemistry and physiology, avian systematics and taxonomy, raptor research, bird behavior and migration.
category name:
orthopedics
category description:
orthopedics covers resources on surgery and medical appliances as a means to preserve or restore function or alleviate pain in the musculoskeletal system, particularly the bones and joints.
category name:
otorhinolaryngology
category description:
otorhinolaryngology covers resources on basic and clinical research and medicine of the ears, nose and throat.
category name:
paleontology
category description:
paleontology includes resources that focus on the study of life and physical conditions, such as climate and geography, of past geological periods as recorded by fossil remains.
category name:
parasitology
category description:
parasitology covers resources concerning many aspects of the study of parasites, organisms that live in or on other living organisms, deriving benefits for themselves and often causing harm to their hosts.
category name:
pathology
category description:
pathology includes resources specializing in the techniques, causes, and developmental effect of disease on living tissue. this category also considers the medical and biomedical applications of histological and cytogenetic methods, the development and use of novel techniques and diagnostic applications, and the pathologic study of specific tissues or diseases.
category name:
pediatrics
category description:
pediatrics covers resources on basic and clinical research in pediatrics. numerous pediatric specialties are covered including, cardiology and respiratory systems, dentistry, dermatology, developmental behavior, gastroenterology, hematology, immunology and infectious diseases, neurology, nutrition, oncology, psychiatry, surgery, tropical medicine, urology, and nephrology. coverage also includes perinatology, neonatology, and adolescent medicine.
category name:
peripheral vascular disease
category description:
peripheral vascular disease covers resources on arterial occlusive disease (atherosclerosis or hardening of the arteries), venous obstruction and clotting, venous incompetence/insufficiency, cerebrovascular disease, aneurysms, vasospastic disorders, and other vascular disorders. this category also covers hypertension, circulation, and stroke. resources on the diagnosis, treatment, and prevention of heart diseases are covered in the cardiac & cardiovascular systems category.
category name:
pharmacology & pharmacy
category description:
pharmacology & pharmacy covers resources on the discovery and testing of bioactive substances, including animal research, clinical experience, delivery systems, and dispensing of drugs. this category also includes resources on the biochemistry, metabolism, and toxic or adverse effects of drugs.
category name:
physics, applied
category description:
physics, applied covers those resources dealing with the applications of condensed matter, optics, vacuum science, lasers, electronics, cryogenics, magnets and magnetism, acoustical physics, and mechanics. this category also may include resources on physics applications to other sciences, engineering, and industry.
category name:
physics, atomic, molecular & chemical
category description:
physics, atomic, molecular & chemical includes resources concerned with the physics of atoms and molecules. topics covered in this category include the structure of atoms and molecules, atomic and molecular interactions with radiation, magnetic resonances and relaxation, mossbauer effect, and atomic and molecular collision processes and interactions.
category name:
physics, condensed matter
category description:
physics, condensed matter covers resources that deal with the study of the structure and the thermal, mechanical, electrical, magnetic, and optical properties of condensed matter. topics covered in this category include superconductivity, surfaces, interfaces, thin films, dielectrics, ferroelectrics, and semiconductors. this category also includes resources from the former category of solid state physics as well as resources on condensed fluids.
category name:
physics, fluids & plasmas
category description:
physics, fluids & plasmas covers resources on the kinetic and transport theory of fluids, the physical properties of gases, and the physics of plasmas and electric discharges. this category may include resources on nuclear fusion.
category name:
physics, mathematical
category description:
physics, mathematical includes resources that focus on mathematical methods in physics. it includes resources on logic, set theory, algebra, group theory, function theory, analysis, geometry, topology, and probability theory that have applications in physics.
category name:
physics, multidisciplinary
category description:
physics, multidisciplinary covers resources having a general or interdisciplinary approach to physics. this category also includes theoretical and experimental physics as well as special topics that have relevance to many areas of physics.
category name:
physics, nuclear
category description:
physics, nuclear includes resources on the study of nuclear structure, decay, radioactivity, reactions, and scattering. resources in this category focus on low-energy physics. high-energy physics is covered in the physics, particles & fields category.
category name:
physics, particles & fields
category description:
physics, particles & fields includes resources on the study of the structure and properties of elementary particles and resonances and their interactions. resources in this category focus on high-energy physics. low-energy physics is covered in the physics, nuclear category.
category name:
physiology
category description:
physiology includes resources concerned with the normal and pathologic functioning of living cells, tissues, and organisms. topics include comparative physiology, molecular biochemistry of cell function, applied physiology, and pharmacological intervention in pathophysiological processes.
category name:
plant sciences
category description:
plant sciences covers resources concerning many aspects of the study of plants including systematic, biochemical, agricultural, and pharmaceutical topics. this category includes materials on higher and lower plants, terrestrial and aquatic plants, plant cells, entire plants, and plant assemblages.
category name:
polymer science
category description:
polymer science includes all resources dealing with the study, production, and technology of natural or synthetic polymers. resources on polymeric materials are also covered in this category. category name: primary health care
category description:
primary health care covers resources on all aspects of family medicine and primary health care services, including first contact, health assessments, laboratory and diagnostic procedures, medication management, disease prevention, early diagnosis and treatment and comprehensive strategies to improve the health status of individuals and communities.
category name:
psychiatry
category description:
psychiatry covers resources on clinical, therapeutic, research, and community aspects of human mental, emotional, and behavioral disorders.
category name:
psychology
category description:
psychology is concerned with resources on the study of human behavior and mental processes. this category covers the biological and neurological underpinnings of perception, thought, and behavior; psychological development and change over the life span; in addition to emotional and mental disturbances and diseases and their treatment. resources that report on animal behavior to illuminate human behavior and mental processes are also covered.
category name:
public, environmental & occupational health
category description:
public, environmental & occupational health covers resources dealing with epidemiology, hygiene, and health; parasitic diseases and parasitology; tropical medicine; industrial medicine; occupational medicine; infection control; and preventive medicine. also included are resources on environmental health; cancer causes and control; aviation, aerosol, and wilderness medicine.
category name:
radiology, nuclear medicine & medical imaging
category description:
radiology, nuclear medicine & medical imaging covers resources on radiation research in biology and biophysics. resources in this category focus on interventional radiology, investigative radiology, neuroradiology, radiotherapy, and oncology. nuclear medicine resources are concerned with the diagnostic, therapeutic, and investigative use of radionuclides. medical imaging resources are concerned with computerized medical imaging and graphics.
category name:
rehabilitation
category description:
rehabilitation covers resources on therapy to aid in the recovery or enhancement of physical, cognitive, or social abilities diminished by birth defect, disease, injury, or aging.
category name:
remote sensing
category description:
remote sensing includes resources on the technique of remote observation and of obtaining reliable information about physical objects and the environment through the process of recording, measuring, and interpreting photographic images and patterns of electromagnetic radiation from space
. this category also covers resources on the applications of remote sensing in environmental, atmospheric, meteorological, geographic, and geoscientific observations. resources on geographic information systems that deal in large part with remote sensing are also included.
category name:
reproductive biology
category description:
reproductive biology includes resources that cover reproduction in humans, animals, and plants. this category ranges from the molecular biology of reproduction through reproductive nutrition, immunology, and toxicology.
category name:
respiratory system
category description:
respiratory system covers resources on all aspects of respiratory and lung diseases, including their relation to cardiovascular and thoracic surgery and diseases.
category name:
rheumatology
category description:
rheumatology covers resources on clinical, therapeutic, and laboratory research about arthritis and rheumatism, the chronic degenerative autoimmune inflammatory diseases that primarily affect joints and connective tissue.
category name:
robotics
category description:
robotics includes resources that cover the branch of engineering devoted to the design, training, and application of robots, mechanical devices capable of performing a variety of manipulation and locomotion tasks. resources in this category draw from the fields of mechanical and electrical engineering, cybernetics, bionics, and artificial intelligence.
category name:
soil science
category description:
soil science covers resources concerning many aspects of the formation, nature, distribution, and utilization of soils including soil biology and fertility, soil conservation and tillage research, soil contamination and reclamation, soil biochemistry, and soil chemistry and physics.
category name:
spectroscopy
category description:
spectroscopy covers resources concerned with the production, measurement, and interpretation of electromagnetic spectra arising from either emission or absorption of radiant energy by various sources. this category includes resources that report on any of several techniques for analyzing the spectra of beams of particles or for determining mass spectra.
category name:
sport sciences
category description:
sport sciences covers resources on the applied physiology of human performance, physical conditioning for sports participation, optimal nutrition for sports performance, and the prevention and treatment of sports-related injuries and diseases. this category also includes resources on sport psychology and sociology.
category name:
statistics & probability
category description:
statistics & probability covers resources concerned with methods of obtaining, analyzing, summarizing, and interpreting numerical or quantitative data. resources on the study of the mathematical structures and constructions used to analyze the probability of a given set of events from a family of outcomes are also covered.
category name:
substance abuse
category description:
substance abuse covers resources on the behavior, education, treatment, and research of alcohol, drug, and other substances of addiction.
category name:
surgery
category description:
surgery covers resources on general surgical topics including the different types of surgery (cardiovascular, neurosurgery, orthopedic, pediatric, or vascular); allied disciplines of surgery (surgical oncology, pathology, or radiology); and surgical techniques (arthroscopy, microscopy, or endoscopy).
category name:
telecommunications
category description:
telecommunications covers resources on the technical and engineering aspects of communications over long distances via telephone, television, cable, fiber optics, radio, computer networks, telegraph, satellites, and so on. other relevant topics include electronics, opto-electronics, radar and sonar navigation, communications systems, microwaves, antennas, and wave propagation.
category name:
thermodynamics
category description:
thermodynamics includes resources that focus on the areas of physics examining the transformations of matter and energy in physical and chemical processes, particularly those processes that involve the transfer of heat and changes in temperature. relevant topics in this category include cooling and heating systems, cryogenics, refrigeration, combustion, energy conversion, and thermal stresses.
category name:
toxicology
category description:
toxicology covers resources that focus on the identification, biochemistry, and effects of harmful substances, including the side effects of drugs, in animals, humans, and the environment.
category name:
transplantation
category description:
transplantation covers resources that focus on the assimilation of grafted tissue and the reconstitution of removed organs or parts of organs. the coverage focuses on transplantation procedures and the maintenance of transplanted tissues or organs. specific transplantation coverage focuses on heart, lung, kidney, and bone marrow.
category name:
transportation science & technology
category description:
transportation science & technology covers resources on all aspects of the movement of goods and peoples as well as the design and maintenance of transportation systems. topics covered in this category include logistics, vehicular design and technology, and transportation science and technology. note: resources that concentrate on transportation safety, policy, economics, and planning appear under the transportation category in the ssci.
category name:
tropical medicine
category description:
tropical medicine covers resources on the study and treatment of disease, parasites, and other medical conditions unique to or originating in tropical regions.
category name:
urology & nephrology
category description:
urology & nephrology covers resources on the diagnosis and treatment of diseases of the genitourinary tract and kidneys. this category includes general urology and nephrology as well as specialty resources on the prostate, dialysis and other blood purification techniques, transplantation, and renal failure.
category name:
veterinary sciences
category description:
veterinary sciences covers resources concerning both the research and clinical aspects of animal health, diseases, injuries, nutrition, reproduction, and public health. this category includes materials on companion, farm, zoo, laboratory, wild, and aquatic animals.
category name:
virology
category description:
virology includes resources dealing with all aspects of viral organisms and host-virus interactions. resources in this category cover the molecular, biochemical, and cellular studies of plant-, animal-, and human-specific viruses, as well as bacteriophages. this category also contains materials on medical virology and pathogenesis and treatment of viral diseases.
category name:
water resources
category description:
water resources covers resources concerning a number of water-related topics. these include desalination, ground water monitoring and remediation, hydrology, irrigation and drainage science and technology, water quality, hydraulic engineering, ocean and coastal management, river research and management, waterways and ports.
category name:
zoology
category description:
zoology covers resources concerning a broad range of topics on the study of animals. this category ranges from animal behavior and animal physiology to some aspects of animal ecology
. the category does not include veterinary medicine, ornithology, or most

نوع مطلب : درباره مقالات ISI، درباره مقالات انگلیسی، 
برچسب ها : category name: engineering، electrical & electronic category description: engineering، electrical & electronic covers resources that deal with the applications of electricity، generally those involving current flows through conductors، as in motors and generators. this category also includes resources that cover the conduction of electricity through gases or a vacuum as well as through semiconducting and superconducting materials. other relevant topics in this category include image and signal processing، electromagnetics، electronic components and materials،
لینک های مرتبط :


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

برای خیلی از دانشجوها این سوال مطرح است که چرا پروپوزال شان مورد تایید دانشگاه قرار نگرفته است؟ آنها همه سعی شان را می کنند تا طرحی را آماده کنند که همه موارد مورد نیاز یک پروپوزال را شامل شود، اما وقتی آن را به استاد راهنما یا گروه علمی دانشگاه ارائه می کنند، با پاسخ منفی یا با شمار زیادی اصلاحات مواجه می شوند و این موضوع ممکن است خیلی از این دوستان را ناامید کند.

اما مشکل چیست؟ ...

 

 

 

مشکل چیست؟ به نظر می رسد خیلی از ما در حین نوشتن طرح اولیه تحقیق مان، به خوبی موفق نمی شویم از عهده بیان درست و دقیق و نظام مند یک موضوع و مسائل مرتبط با آن بربیاییم. به عبارت دیگر ظاهرا ما موفق نمی شویم که در طرح تحقیق مان به سوال هایی مثل «موضوع تحقیق چیست؟»، «پرسش محوری این موضوع چیست؟»، «چه فرضیه هایی را برای پاسخ به آن می توان مطرح کرد؟» «از چه روشی برای بررسی و آزمون و نتیجه گیری از پرسش باید استفاده کرد؟» و غیره درست پاسخ دهیم. اهمیت این پاسخ ها در این است که اساسا کار پروپوزال این است که یک طرح برای برآورده ساختن یک نیاز پیشنهاد کرده و برای دستیابی به پاسخ دقیق آن نیاز، مدل و روش و یافته های مشخصی را ارائه دهد.

بنابراین می توان این طور گفت که پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش نویس پ‍ژوهشی است که شما می بایست برای اخذ مدرک تحصیلی خود انجام دهید. در پروپوزال، شما به معرفی موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید، توضیح اهمیت آن موضوع، ذکر پ‍‍ژوهش هایی که در گذشته در این باره صورت گرفته، و نتایجی که فکر می کنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. هم چنین روش یا روش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذکر می کنید.ادامه مطلب
نوع مطلب : درباره پروپزال، 
برچسب ها : برای خیلی از دانشجوها این سوال مطرح است که چرا پروپوزال شان مورد تایید دانشگاه قرار نگرفته است؟ آنها همه سعی شان را می کنند تا طرحی را آماده کنند که همه موارد مورد نیاز یک پروپوزال را شامل شود، اما وقتی آن را به استاد راهنما یا گروه علمی دانشگاه ارائه می کنند، با پاسخ منفی یا با شمار زیادی اصلاحات مواجه می شوند و این موضوع ممکن است خیلی از این دوستان را ناامید کند. اما مشکل چیست؟ ... مشکل چیست؟ به نظر می رسد خیلی از ما در حین نوشتن طرح اولیه تحقیق مان، به خوبی موفق نمی شویم از عهده بیان درست و دقیق و نظام مند یک موضوع و مسائل مرتبط با آن بربیاییم. به عبارت دیگر ظاهرا ما موفق نمی شویم که در طرح تحقیق مان به سوال هایی مثل «موضوع تحقیق چیست؟»، «پرسش محوری این موضوع چیست؟»، «چه فرضیه هایی را برای پاسخ به آن می توان مطرح کرد؟» «از چه روشی برای بررسی و آزمون و نتیجه گیری از پرسش باید استفاده کرد؟» و غیره درست پاسخ دهیم. اهمیت این پاسخ ها در این است که اساسا کار پروپوزال این است که یک طرح برای برآورده ساختن یک نیاز پیشنهاد کرده و برای دستیابی به پاسخ دقیق آن نیاز، مدل و روش و یافته های مشخصی را ارائه دهد. بنابراین می توان این طور گفت که پروپوزال یا طرح تحقیق،
لینک های مرتبط :


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

1- ساعت هایی از روز و شب را به انجام کار پایان نامه اختصاص بدهید که بیشترین بازدهی و کمترین مزاحمت را داشته باشید. برای این کار هیچ کجا بهتر از کتابخانه نیست. اینکه از کدام کتابخانه استفاده کنید با خودتان است، اما به هر حال کتابخانه ای را انتخاب کنید که منابع و کتاب ها و پایان نامه ها و مقالات و فصلنامه های تخصصی و پژوهشی مربوط به رشته شما را داشته باشد.

2- اگر کسی هست که می تواند در این مدت به شما کمک کند، حتما از کمکش استفاده کنید. تعارف را کنار بگذارید و از دوستان و اعضای خانواده و آشنایانتان کمک بخواهید. شاید کمک آنها کوچک و موردی باشد، اما به هر حال در این موقعیت سخت و محدود، لنگه کفشی در بیابان هم غنیمت است. 

3- تحقیق های انجام شده در حوزه موضوع پژوهش تان را فراموش نکنید. این تحقیق ها که به عنوان پیشینه تحقیق در پایان نامه شما معرفی می شوند، یکی از بهترین منابع و مراجع کار شما هستند . استفاده از این منابع نه تنها اشکالی ندارد، بلکه به بهتر شدن و دقیق تر شدن تحقیق شما کمک می کنند. سرعت کار شما را هم بالا می برند. فقط حتما اخلاق پژوهش و قوانین منبع نگاری و کپی رایت (ذکر نام نویسنده و تحقیق، در صورت استفاده از آن) را رعایت کنید.

4- معمولا در همه دانشگاه ها برای نوشتن پایان نامه، از یک آئین نامه نگارشی مشخص استفاده می شود که هم ساختار محتوایی و هم ساختار صوری و ظاهری پایان نامه باید منطبق با آن باشد. پس این آئین نامه را تهیه کنید و سعی کنید از همان ابتدا بر اساس همان پیش بروید تا بعدا نیاز به دوباره کاری نباشد و درگیر اشکال گیری ها و اصلاحات چندباره استاد راهنما و مشاور و داور نشوید.

 هر چه به روز دفاع نزدیک تر می شوید، اضطراب و استرس و نگرانی شما هم بیشتر می شود. این طبیعی است؛ چون دیگر وقتی باقی نمانده و شما دائما باید مراقب باشید کار انجام پایان نامه از مسیرش منحرف نشود و بیشتر از زمانی که تعیین کرده اید طول نکشد . اما آخرین توصیه برای بچه های دقیقه نودی: درست است که بازی «قانونا» نود دقیقه طول می کشد؛ اما یک قانون نانوشته هم وجود دارد: همه بازی ها «به طور طبیعی» به «وقت اضافه» می کشند. پس می توانید روی این «وقت اضافه» هم حساب باز کنید.نوع مطلب : درباره پایان نامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

مقدمه

فعالیت های تحصیلی دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی ، در دانشگاه به دو قسمت آموزشی و فرا آموزشی تقسیم می شود. فعالیت های آموزشی، به فراگیری نظریه های علمی، و رشد ذهنی دانشجویان می انجامد و فعالیت های فراآموزشی که از دو راه مطالعه (Study) و پژوهش (Research) صورت می پذیرد، منجر به خلق اندیشه جدید و نظریه نو می گردد. البته این مرحله برای حصول به نتیجه باید از نظم و دقت خاصی پیروی نماید.

فعالیت دانشجویان ، در مرحله پژوهش، جست وجویی نظام یافته است؛ بدین ترتیب، باید از منطق و روشی مشخص پیروی نماید که اصطلاحا آنرا روش تحقیق می نامند و بخش مهمی از ارزش و اعتبار هر پژوهش، در گرو رعایت همین منطق است.

فعالیت های پژوهشی در مرحله پژوهش، باید زیر نظر استاد راهنما- که از دانش و تجربه کافی در موضوع پژوهش برخوردار است- و یا اساتید مشاور به انجام برسد تا دانشجو در کنار فراگیری و رعایت منطق پژوهش، با عرضه مداوم فعالیت پژوهشی خود به استاد راهنما و مشاور، گام به گام به حصول نتیجه نزدیک تر شود.

 

استاد راهنما، علاوه بر راهنمایی ماهوی، فرآیند فعالیت پژوهشی دانشجو را نیز به عهده دارد. بنابراین، باید رعایت این قواعد را نیز بر پژوهشگر، یادآوری نماید و تنها بعد از احراز رعایت آن، امکان دفاع از پایان نامه را تایید نماید. داوران نیز باید به ارزیابی شکلی، مانند ارزیابی ماهوی اهمیت بدهند. همچنان که دانشجویان نیز باید خود را علاوه بر دفاع ماهوی از استدلال ها و نتایج آن، به دفاع از روش و شکل فعالیت پژوهشی خود، ملزم بدانند. در این مقاله تلاش شده است مهمترین قواعد ظاهری نگارش پایان نامه بیان گردد:

مقدمه:

برای شناخت کامل و دقیق پایان نامه (Thesis)، باید جنبه های ظاهری و محتوایی آن را با دیدی جامع،بررسی نمود.

اجزاء پایان نامه:

1. جلد (Cover):

جلد، نخستین جزء پایان نامه است که در اولین نگاه، به چشم خواننده می آید و تصویری اجمالی و کلی از محتوای پایان نامه را نشان می دهد.

درج مشخصات کلی پایان نامه در جلد ضروری است. این مشخصات عبارت است از. آرم مرکز عالی آموزشی و پژوهشی یا دانشگاه مربوطه، مقطع تحصیلی (دکتری ـ کارشناسی ارشد)، رشته تحصیلی، عنوان، نام استاد راهنما، نام استاد یا استادان مشاور، نام دانشجو (پدید آورنده)، سال تحصیلی، شماره جلد.

بر روی عطف (آن بخش از پایان نامه که دو جلد را بهم پیوند می دهد) نیز معمولاً اطلاعات کوتاهی مانند عنوان و پدید آورنده درج می گردد.

2. صفحه گشایش (Openinq Page)

صفحه گشایش، صفحه ای است که در آن، محقق، دستاورد خویش را با نام خداوند بزرگ: «بسم اللّه الرحمن الرحیم» آغاز می نماید.

3. صفحه عنوان (Title Page)

صفحه عنوان، صفحه ای است که در آن، اطلاعاتی مانند: آرم مرکز عالی آموزشی و پژوهشی، نام دانشکده، مقطع تحصیلی (دکتری، کارشناسی ارشد)، رشته تحصیلی، عنوان، نام استاد راهنما، نام استاد یا استادان مشاور، نام دانشجو (پدید آورنده)، سال تحصیلی، شماره جلد،(در صورتی که پایان نامه بیش از یک جلد باشد) درج می گردد. مطالب صفحه عنوان، باید دقیقا مطابق ترتیب مندرج در روی جلد باشد.

4.صفحه سپاسگزاری (Agck Nowledgments Page)

این صفحه غالبا بعد از صفحه عنوان قرار می گیرد و دربرگیرنده تشکر و قدردانی از تمام کسانی است که به نحوی محقق را در انجام پایان نامه یاری نموده اند.

5. صفحه اهدا(Dedicalion Page)

قرار دادن این صفحه در پایان نامه اختیاری است و محقق می تواند نتیجه زحمات خود را به صورت معنوی به کسانی تقدیم نماید که برای او از ارزش خاصی برخوردارند و معمول آنست که در این قسمت برخلاف بخش تقدیر، تنها نام یک یا دو نفر ذکر می گردد.

6. فهرست مندرجات یا مطالب (Table Of Contents)

فهرست مندرجات یا فهرست مطالب، معمولاً قبل از دیباچه یا مقدمه (Introduction) می آید و در بردارنده رئوس مطالب و مباحث پایان نامه است. رئوس مطالب و مباحث، باید دقیقا منطبق با ترتیب عناوین مندرج در متن باشد؛ زیرا فهرست مندرجات، راهنمای محتوای پایان نامه و مدخل ورود به متن و محتوای آن به شمارمی آید. فهرست مندرجات یا مطالب، شامل عناوینی چون: چکیده پایان نامه یا رساله، مقدمه، بخش ها، عنوان بخش ها، فصل ها و عنوان آنها، و عنوان های محتویات فصل، که به صورت گفتارها یا شماره گذاری (... و 3 و 2 و 1) نوشته می شود. برابر عنوان هربخش، شماره صفحه آغاز، یا محدوده صفحات آن بخش درج می گردد. چنانچه زیر فهرست بخش ها، یا به تعبیر دیگر، سرفصل ها، از یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند، بایسته است شماره صفحات تمامی عنوان های فرعی بخش، اعم از فصل ها و گفتارها، با رعایت فاصله معقول ذکر گردد.

در فهرست، علاوه بر مطالب بالا بعد از آخرین فصل، عنوان های نتیجه گیری و پیشنهادها با ذکر شماره (... و 3 و 2 و 1) آورده می شود. در نهایت، پیوست ها اعم از فهرست پایانی و نمایه ها، فهرست منابع و مآخذ، فهرست لغات و اصطلاحات یا واژه نامه، فهرست موضوعی یا نمایه موضوعی، فهرست اسامی یا اعلام، با ذکر صفحه نوشته می شود.

در نگارش پایان نامه و رساله به صفحاتی نظیر صفحه عنوان، صفحه سپاسگزاری، فهرست مندرجات یا مطالب، صفحات فرعی گفته می شود. و شماره آنها با حروف ابجد (الف، ب، ج و...) مشخص می گردد؛ ولی بقیه صفحات که محتوا و متن پایان نامه را شکل می دهند، صفحات اصلی نامیده می شوند و با اعداد (... و 3 و 2 و 1) شماره گذاری می شوند.

نکته مهم آنجاست که بنابر تجربه ثابت شده است که فهرست نقش بسیار مهمی در فهم و درک مطالب توسط استاد و یا هر خواننده دیگر دارد. به عبارتی اگر پایان نامه شما از نظر علمی بسیار هم قوی باشد اما در فهرست تسلسل و ترتیب خاصی به چشم نیاید شک نداشته باشید که پایان نامه شما در مرحله تصویب با مشکل مواجه خواهد شد.

این نکته تجربه شخصی من است که فهرست پایان نامه باید کاملا گویای مراحل تحقیق به وضوح باشد . به عبارتی دیگر هر کس باید با نگاهی گذرا به فهرست کلیات و روش تحقیق و بسیاری موارد از پایان نامه شما را دریابد.

نمونه فهرست مطالب(1):

عنوان صفحه

گشایش الف

عنوان ب

سپاسگزاریج

اهداد

چکیده

فهرست مندرجات

مقدمه

بخش اول: مفهوم و قلمرو مسئولیت

فصل اول: مفهوم مسئولیت مدنی

گفتار نخست: تعریف مسئولیت مدنی

گفتار دوم: مسئولیت مدنی و اخلاقی

فصل دوم: قلمرو مسئولیت مدنی

گفتار نخست: تمییز مسئولیت قراردادی و قهری

گفتار دوم: وحدت یا تعدد مسئولیت قراردادی

بخش دوم: مبانی و منابع مسئولیت

فصل اول: مبانی و منابع مسئولیت در فقه

گفتار نخست: قاعده لاضرر

گفتار دوم: قاعده اتلاف

گفتار سوم: قاعده سببیت

گفتار چهارم: ضمان ید

گفتار پنجم: ضمان غرور

فصل دوم: مبانی مسئولیت از لحاظ نظری

گفتار نخست: نظریه تقصیر

گفتار دوم: نظریه ایجاد خطر

گفتار سوم: نظریه مختلط

گفتار چهار: نظریه تضمین حق

پیوست ها

مآخذ

«نمونه فهرست مندرجات

عنوان صفحه

صفحه گشایش الف

عنوان

سپاسگزاری

اهدا

چکیده

فهرست مندرجات

پیشگفتار

بخش اول: مقدمه

فصل اول: دامنه و هدف

فصل دوم: تعاریف

فصل سوم :روش ها و مسائل

فصل چهارم: تاریخچه مسئله

....................................................................................................................................

پیوست ها

مآخذ

تذکر: حذف بخش و عنوان آن و آوردن فصل و عنوان آن به جای بخش نیز امری پذیرفته شده است. بنا بر این، فهرست مطالب می تواند شامل سر فصل های اصلی و فرعی باشد.

7. چکیده(Abstract)

چکیده، خلاصه یا فشرده مطالب، یا انتخاب اطلاعات نو و تازه یک اثر علمی است. چکیده پایان نامه، یافته های مهم و کاربردهای دامنه موضوع را در پایان نامه برای خواننده بازگو می کند. و به نکات مهم دیگری چون روش تحقیق به کار گرفته شده در پژوهش اشاره دارد.

حجم یک چکیده، تابع متن پایان نامه است؛ بااین حال، چکیده علاوه بر رعایت نهایت ایجاز و اختصار (تقریبا پنجاه تا سیصد کلمه) باید روان، رسا و گویا باشد. معمولاً چکیده پایان نامه یا رساله به زبان انگلیسی نیزدر آخر آن درج می گردد. در نوشتن چکیده، محقق می تواند از دید شخص دیگر، نوشته پژوهشی خود را توصیف کند (چکیده راهنما)، یا از زبان خود پدیدآورنده متن، سخن بگوید (چکیده تمام نما). هم چنین، محقق می تواند در بخشی از چکیده، اززبان شخص دیگر و در بخش دیگر، اززبان خود، محتوا و نتایج متن را بازگو نماید(چکیده مختلط).

8. مقدمه یا دیباچه (Introduction)

مقدمه آن بخش از پایان نامه یا رساله است که محقق با طرح صورت مسئله تحقیق، انگیزه های خود را از انتخاب آن، برای پژوهش در پایان نامه بیان می کند و با مقایسه با پژوهش های مشابه، «محدوده» یا قالب پژوهش خود را ارائه می دهد، و با تبیین اهداف خود، زمینه های ذهنی لازم را در مطالعه کننده، برای ورود به مباحث اصلی متن، فراهم می آورد.

او با یادآوری روش تحقیق خود در جمع آوری اطلاعات و نتیجه گیری از آن، اطمینان لازم را به خواننده می بخشد. در برخی از پژوهش ها، مقدمه، باعنوان بخش اول آورده می شود؛ در این صورت، بهتر است مقدمه جزء نخستین متن به شمار آید. هرگاه حجم بخش مقدماتی، از بخش های اصلی دیگر کمتر باشد، می توان آنرا با عنوان «مقدمه» ذکر کرد، و اجزای دیگر متن را با آوردن بخش و عنوان آن متمایز ساخت. چنانچه مقدمه به صورت یک بخش مستقل آورده شود، آوردن پیشگفتار -"Preface Foreword"که متضمن انگیزه های دانشجو در گزینش موضوع پژوهش و محدودیت ها و موانع آن است- لازم به نظر می رسد.

البته این زمانی است که مقدمه به ناچار بیشتر از میزان معمول است و خود در برگیرنده بخشهای مختلفی است. در این صورت باید متنی کوتاه وجود داشته باشد که به صورت منطقی و مرتبط با موضوع و بدون اضافه گویی بحث را آغاز نماید.

9. متن (Text)

متن، قسمت اصلی پایان نامه و بیانگر عنوان و محتوای آن است. مباحث متن، باید کاملاً بر اساس نظم معرفی شده در فهرست مطالب آورده شود. صفحات مربوط به متن متناسب با مباحث می تواند شامل: عکس، تصویر، جدول و نمودار باشد. در اولین صفحه متن، نام بخش اول و عنوان آن نوشته می شود. بخش اول که معمولاً از آن به کلیات تعبیر می شود، متضمن مباحث مربوط به مبادی تصوری و پیشینه تاریخی عنوان تحقیق است. از این روی، در این بخش، درکنار بیان مسئله تحقیق، از ضرورت، هدف، پیشینه، فرضیه، روش، قلمرو و محدودیت های تحقیق بحث می شود.

در بخش پیشینه تحقیق تعدادی از آخرین تحقیقات مرتبط با موضوع با نظم خاص و معناداری ذکر می گردند. البته باید به یاد داشت که در این مرحله نباید تنها به ذکر چکیده تحقیقات گذشته اکتفا نمود و یا آنکه برعکس، بخش اعظم آن تحقیقات آورده شود بلکه مهمترین مسائل در این قسمت میتواند عنوان تحقیق، سوالات و فرضیات، روش تحقیق ، روش تجزیه و تحلیل داده ها و منابع و ... باشد. محقق در هر تحقیق نیز باید مختصری درباره ارتباط آن پیشینه با تحقیق خود بیان نماید.

هر بخش را می توان متناسب با مباحث، به چند فصل و هر فصل را به چند گفتار تقسیم نمود. عناوین مندرج در بخش ها، باید کاملاً مربوط به عنوان اصلی پایان نامه و در نتیجه عناوین مندرج در فصل ها، گفتارها و زیر عنوان های گفتارها، باید دقیقا زیر فهرست عنوان های اصلی خود باشند. در انتهای هر بخش، نتیجه، یا نتایج، یا پیشنهادها نوشته می شود. آوردن نتیجه گیری و پیشنهادها به صورت بخش مستقل نیز پذیرفته است. براساس نظم منطقی و مقبول، بعد از متن پایان نامه، چکیده پایان نامه و سپس فهرست ها به عنوان متمم متن می آید.

10. فهرست منابع و مآخذ(Bibliography References)

فهرست منابع و مآخذ، مانند دیگر فهرست ها گرچه جزء بخش اصلی پایان نامه (متن) به شمار نمی آید، ولی در پایان نامه جایگاهی ویژه دارد و بیانگر تعهد پدیدآور، به رعایت اصول اخلاقی و قواعد حقوقی پژوهش است. فهرست منابع، در بردارنده عناوین منابع و مآخذی است که پدیدآور، در تهیه اثر خود از آنها بهره جسته است. ترکیب ها و کلمه هایی چون فهرست منابع، مآخذ، مصادر، یادداشت ها، کتابنامه و کتابشناسی، معرف چنین فهرستی است.

فهرست منابع باید بر اساس حروف الفبا تهیه شود. اگر منابع، زیاد باشند می توان آنها را با توجه به ویژگی های کتاب شناختی نظیر کتاب ها، مقالات و نسخه های خطی یا با عنایت به انواع زبان ها مثل زبان فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، یا به اعتبار علوم، مانند فقه، حقوق، و فلسفه متمایز نمود. در هر صورت، منابع مندرج در ذیل هر یک از این ویژگی ها باید بر اساس حروف الفبا تنظیم شوند.

فهرست منابع یک پایان نامه در موضوع حقوق تعهدات، با عنایت به انواع زبان ها می تواند به قرار زیر باشد.

نمونه کتابنامه:

1. به زبان فارسی

ـ امامی، سید حسن، حقوق مدنی، ج 1 و 2، تهران، چاپ هفتم، 1368.

ـ جعفری لنگرودی، محمد جعفر، حقوق تعهدات، ج 1، تهران 1355.

ـ صفائی، سید حسین، دوره مقدماتی حقوق مدنی، ج 2، تعهدات و قراردادها، تهران، 1351.

2.به زبان عربی

ـ حکیم، عبدالمجید، الموجز فی شرح القانون المدنی، چاپ دوم، بغداد، 1967.

ـ رستم باز لبنانی «سلیم»، شرح المجله، چاپ سوم، بیروت، دارالاحیاء التراث العربی.

سهنوری، عبدالرزاق احمد،الوسیط فی شرح القانون المدنی، ج 1 و 2 نظریة الالتزام بوجه عام، قاهره، 1952، افست در بیروت، دار احیاء التراث العربی.

3. به زبان انگلیسی

Anson. - Law of Co ntract, 24 thed. by A.G. Guest. Oxford 1975.

Blak (Henry) . Law Dictionary, 4 thed. West Publishing co. 1968.

Calamari and perillo. - The Law of Contracts. 2th ed. West Publisning co. 1972. Cheshire and Fifoot. - The Law of Contract, 8thed . by. M. P. Furmston, London, 1972.

Dawson and Harvy. - Contracts and Contract remedies, Cases and Materials, University Casebook Series, second ed. the Foundation Press, Inc. 1969.

Fuller and Eisenberg. Basic Contract 3th ed. American Casebook Series, west Publishing Co. 1972.

11. فهرست لغات و اصطلاحات یا واژه نامه (Glossary)

در این فهرست، لیست کلمات و اصطلاحات تخصصی استعمال شده در متن پایان نامه، و معادل های آنها به صورت الفبایی آورده می شود. معمولاً واژه نامه از زبانی دیگر به فارسی یا به عکس، تهیه می گردد.

لازم به یادآوری است که اصطلاحاتی در واژه نامه آورده می شود که به صورت پانویس در ذیل صفحه یا صفحات متن به کار رفته باشد و معادل سازی باید متناسب با معنای بکار گرفته شده در متن انجام پذیرد.

نمونه واژه نامه انگلیسی به فارسی:

چکیدهAbstract

صفحه سپاسگزاری Acknowledgments Page

فهرست منابع و مآخذBibliography References

جلدCover

صفحه اهداDedication Page

پانویسFootnote

فهرست لغات و اصطلاحات واژه نامهGlossary

مقدمه یا دیباچهIntroduction

صفحه گشایشOpening page

پیشگفتارPreface, Foreword

فهرست اعلام یا نمایه نامهاPropername Index or Name Index

عطف یا شیرازهSpinc

فهرست راهنما یا نمایه موضوعیSubgect Indext

فهرست مندرجات یا مطالبTable of contents

فهرست تصویرها، جداول، نقشه هاTable of illust0rations, maps and tables

متنText

صفحه عنوانTitle Page

نمونه واژه نامه فارسی به انگلیسی:

پانویس Footnote

پیشگفتارPreface, Foreword

جلدCover

چکیدهAbstract

صفحه اهداDedication Page

صفحه سپاسگزاریAcknowledgments Page

صفحه عنوانTitle Page

صفحه گشایشOpening page

عطف یا شیرازهSpinc

فهرست اعلام یا نمایه نام هاPropername Index or Name Index Spinc

فهرست تصویرها، جداول، نقشه هاTable of illust0rations, maps and tables

فهرست راهنما یا نمایه موضوعی Subgect Indext

فهرست لغات و اصطلاحات واژه نامه Glossary

فهرست منابع و مآخدBibliography References

فهرست مندرجات یا مطالب Table of contents

متنText

مقدمه یا دیباچه Introduction
ادامه مطلب
نوع مطلب : درباره پایان نامه، 
برچسب ها : مقدمه فعالیت های تحصیلی دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی، در دانشگاه به دو قسمت آموزشی و فرا آموزشی تقسیم می شود. فعالیت های آموزشی، به فراگیری نظریه های علمی، و رشد ذهنی دانشجویان می انجامد و فعالیت های فراآموزشی که از دو راه مطالعه (Study) و پژوهش (Research) صورت می پذیرد، منجر به خلق اندیشه جدید و نظریه نو می گردد. البته این مرحله برای حصول به نتیجه باید از نظم و دقت خاصی پیروی نماید. فعالیت دانشجویان، در مرحله پژوهش، جست وجویی نظام یافته است؛ بدین ترتیب،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic