تبلیغات
دانلود رایگان مقاله آی اس آی درخواستی( Free DOWNLOAD ISI Papers )،بانک و مرجع مقالات علمی و تخصصی، پروژه، دریافت و دانلود رایگان+مجلات و نشریات آی اس آی - آیا به اطلاعات اینترنتی می توان اعتماد کرد؟
 
دانلود رایگان مقاله آی اس آی درخواستی( Free DOWNLOAD ISI Papers )،بانک و مرجع مقالات علمی و تخصصی، پروژه، دریافت و دانلود رایگان+مجلات و نشریات آی اس آی
علم و گسترش آسان و ارزان و با کیفیت(هدف ما هموار کردن مسیر پژوهش) Easy, cheap and high quality science and development
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : edy
--------------------------------

--------------------------------------------------------------
برای عضویت در "سیمرغ سعادت" و دریافت مطالب قرار گرفته در بلاگ از طریق ایمیل تان و اطلاع از بروزرسانی ، کافی است در خبر نامه زیر عضو گردید .

Powered by WebGozar 
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای فعالیت را افزایش دهیم؟ 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

اینترنت شبکه ای جهانی است که هر کسی از هر کجای جهان و در هر زمان، هر نوع اطلاعات درست یا غلط را می تواند در آن قرار دهد و هیچ مرجع قانونی و مقتدر بر صحت و عدم صحت این مطالب نظارت ندارد بنابراین در استفاده از این منابع بیش از سایر منابع  باید احتیاط نمود.

 

مهمترین سئوالاتی که یک محقق دربارة یک مطلب ارائه شده در اینترنت باید از خود بپرسد آن است که این مطلب به وسیله چه کسی نوشته شده است؟ چه کسی آن را در کدام سایت ارائه کرده است؟ مطلب از طریق چه سازمان یا چه کشوری ارائه شده است؟ و سرانجام این که مطلب  در چه تاریخی به روز رسانی شده است؟

اگر چه معیار دقیقی برای درک درستی اطلاعات ارائه شده در اینترنت وجود ندارد اما معیارهای زیر می تواند به اعتبار سنجی آنها کمک کند:

1- مطالبی که توسط دانشگاهیان و محققین برجسته و مشهور ارائه می شود نسبت به مطالبی که افراد گمنام و غیردانشگاهی ارائه می کنند از اعتبار بیشتری برخوردارند.

2- سایت های دولتی متعلق به سازمانها یا وزارت خانه ها در مقایسه با سایت های غیردولتی، ممکن است در ارائه اطلاعات دقت بیشتری اعمال نمایند.

3- سایت های دانشگاهی  و مراکز پژوهشی معتبر و یا سایت های نشریات که همان مطالب نشریه را در سایت خود ارائه می کنند از اعتبار بیشتری برخوردارند.

4- مطالب جدیدتر و به روز شده نسبت به اخبار تاریخ گذشته، دارای اعتبار بیشتری هستند.

5- موزه ها، کتابخانه ها، انتشارات و مراکز اسناد دولتی دارای سایت های معتبرتری هستند.

خلاصه آنکه اینترنت دریایی از اطلاعات است که سره و ناسره در آن بهم آمیخته و یکی از دشواریهای محقق تشخیص آنهاست.

 

چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را در اینترنت به دست آوریم؟

 اگر آدرس سایت یا وبلاگ خاصی را که دارای اطلاعات مفیدی دربارة موضوع شما می باشد در اختیار دارید به آسانی می توانید با نوشتن آن در نوار آدرس یک برنامه ی جستجوگر مانند گوگل، یاهو یا MSN وارد سایت شده و از آن استفاده کنید اما اگر شما به دنبال سایت های مرتبط با موضوع پژوهش خود هستید و آدرس دقیقی از آنها در دست ندارید بهترین گزینه آن است که از جستجوگر گوگل فارسی استفاده کنید.

موتورهای جستجو فهرست صفحات وب یا آدرس سایت ها و وبلاگ های بسیاری را مرتبط با موضوع یا کلید واژه ی مورد نظر شما ارائه می کنند، البته ممکن است بسیاری از آدرس های ارائه شده در سایت ها، برای موضوع پژوهش شما مناسب نباشند.

روش جستجوی ساده در موتور جستجوگر گوگل: برای یک جستجوی ساده کافی است. چند کلید واژه ی مرتبط با موضوع پژوهش خود در نوار ابزار وسط صفحه ی گوگل تایپ کرده و کلید جستجو را فعال کنید. دقت کنید هر چه واژه های شما دقیق تر و بیشتر باشد آدرس های دقیق تری به شما ارائه خواهد شد؛ مثلاً اگر با واژه ی ایران جستجو کنید بدیهی است میلیونها سایت و وبلاگ که نام ایران در آنها آمده به شما ارائه خواهد شد که عملاً امکان یافتن اطلاعات از میان آنها بسیار مشکل است اما اگر کلید واژه را تاریخ باستان ایران انتخاب کنید این بار تعداد سایت های کمتری اما با ارتباط بیشتری نسبت به موضوع تاریخ ایران خواهید داشت، حال اگر کلید واژه ی خود را داحل گیومه قرار دهید مثلاً «تاریخ ایران باستان» باز هم گوگل سایت های کمتری به شما ارائه خواهد کرد زیرا این بار فقط سایت هایی ارائه خواهد شد که سه کلمة تاریخ، ایران و باستان پشت سرهم در آنها ذکر شده است. استفاده از پسوندهایی مانند مقاله یا pdf باعث می شود گوگل هنگام جستجو فقط آدرس مقالات مرتبط با کلید واژه را و یا مقالات با فورمت pdf را ارائه کند.

روش جستجوی پیشرفته در گوگل:

شما می توانید برای جستجوی دقیق تر از گوگل scholar استفاده کنید این برنامه فقط آدرس های علمی و دانشگاهی را ارائه می کند و منابع آن معتبرتر از سایر سایت ها می باشد. علاوه بر این، شما می توانید از جستجوی پیشرفته استفاده نمائید زیرا در این نوع جستجو شما می توانید نوع مدرک درخواستی خود را مشخص کنید تا گوگل آدرسهای دقیق تری به شما ارائه کند مثلاً تعیین زبان مدرک، تاریخ مدرک ، کلید واژه های فرعی، فرمت مدرک و . . . برای این نوع جستجو کافی است کلید جستجوی پیشرفته را بر روی صفحه اصلی گوگل فعال کنید سپس فیلدهای درخواستی را متناسب با نیاز خود پر کرده و جستجوی گوگل را فعال کنید. همچنین شما می توانید از گوگل کتاب (Book) یا گوگل تصویر (Images) یا گوگل نقشه   (map) برای جستجوهای خاص خود استفاده کنید اگر شما پس از نوشتن کلید واژه، گوگل تصویر را فعال کنید آدرسهای ارائه شده حداقل یک تصویر درباره موضوع مورد نظر شما خواهند داشت.

چگونه می توان از اینترنت در پژوهشهای تاریخی استفاده کرد؟

برخی از مهمترین منابعی که دارای اطلاعات می باشند عبارتند از:

1- سازمانهای رسمی نظیر کتابخانه ها، آرشیوها، دانشگاه ها، موزه ها و انجمن های علمی.

2- سازمانهای غیررسمی نظیر گروههای نفوذ خاص، گروههای علمی تاریخی و انجمن های مدنی.

3- انتشارات نظیر کتابها و نشریات ادواری

4- رسانه ها نظیر رادیو، تلویزیون و لوح های فشرده.

5- افراد نظیر دانشگاهیان، کتابداران، محققین و نسب شناس ها.

هر یک از این گروهها که دارای سایت یا وبلاگ باشند بخشی از اطلاعات خود را بصورت رایگان و گاهی با پرداخت هزینه در اختیار سایر پژوهشگران قرار می دهند به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1- کتابخانه ها علاوه بر لیست کتابها گاهی متن برخی از کتابها را نیز در اختیار سایرین قرار می دهند سایت کتابخانه ها امکان جستجوی کتابها را برحسب موضوع، نویسنده یا عنوان کتاب در اختیار کاربران اینترنت قرار می دهند. کتابخانه ملی ایران به آدرس www.nlai.ir و کتابخانه مجلس شورای اسلامی به آدرسwww. Majlislib.com   ازجمله ی این سایت  ها می باشند.

2- موزه ها علاوه بر ارائه ی اطلاعات دربارة گنجینه های خود حتی تصاویری نیز از آنها ارائه می کنند همچنین آخرین پژوهشهای باستانشناسی یا تاریخی بصورت مقالات در این سایت ها یافت می شوند. موزه ی ملی ایران به آدرس اینترنتی www.nationalmuseumafiran.ir/Fa و موزه ی گلستان به آدرس www.golestanpalace.ir/Fa دو نمونه از این سایت ها می باشند.

3- مراکز و سازمانهای پژوهشی و تحقیقاتی علاوه بر ارائه مقالات بخشی از پژوهشها و نتایج تحقیقاتی خود را در سایت ها به نمایش می گذارند سایت تاریخ معاصر ایران به آدرس www.iichs.org/ تعداد زیادی سند، تصویر، مقاله،گفتگو و خاطرات در اختیار علاقمندان به تاریخ معاصر ایران قرار می  دهد، سایت مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی به آدرس www.cgie.org.ir اسلایدها، مقالات، کتابها و اطلاعات مفیدی دربارة تاریخ اسلام و ایران ارائه می کند. یکی از پایگاههای معتبر و غنی از اطلاعات علمی پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران به آدرس اینترنتی: www.irandoc.ac.ir  میباشد در این سایت کاربران به اطلاعات علمی مانند مقالات، پایان نامه ها، طرح های پژوهشی و گزارش های دولتی دسترسی دارند.

4- دانشگاهها به خصوص دانشکده های علوم انسانی نیز امکانات مناسبی برای جستجوی اطلاعات در اختیار علاقمندان به تاریخ قرار می دهند کتابخانه ها و به خصوص آرشیو پایان نامه های دوره های عالی منابع فراوانی در اختیار پژوهشگران قرار می دهند سایت دانشگاه تهران و به خصوص کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران به آدرس www.ut.ac.ir/ سایت دانشگاه بهشتی به آدرس www.sbu.ac.ir در بخش کتابخانه و نشریه های خود مقالات و اطلاعات مناسبی در اختیار محققین می گذارند.

5- مراکز اسناد تعداد زیادی از سندهای دست اول خود را به صورت اسکن شده و تصویری در سایت های خود ارائه می  کنند که پژوهشگران و مورخین می توانند ضمن مطالعه ی آن به نسخه بازنویسی شده سند نیز دسترسی داشته باشند. از آنجا که دسترسی به اسناد برای پژوهشگران مشکل بوده و اسناد نیز به دلیل شکنندگی و فرسودگی در استفاده های مکرر از بین می روند این سایت ها امکان مناسبی هم برای پژوهشگران فراهم می کنند و هم اسناد بهتر حفظ می شوند. در ایران سازمان اسناد ملی ایران به آدرس اینترنتیwww.nlai.ir   مهمترین مرکز اسناد ایران است همچنین مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران به آدرس   www.irdc.ir/ اسناد بسیاری مربوط به دورة پهلوی را نگهداری و ارائه می کند. کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به آدرس www.aqlibrary.org/ علاوه بر امکان جستجوی کتاب در کتابخانه های مرکزی و اقماری آستان قدس امکان دسترسی به برخی اسناد را نیز فراهم می کند، البته اسناد این مرکز بیشتر مربوط به ادارة آستان قدس رضوی از دوره های صفویه تا به امروز می باشد.

6- افراد و به خصوص محققین، نویسندگان و دانشگاهیان برخی از آخرین مقالات یا پژوهشهای خود را در سایت یا وبلاگ شخصی خود قرار می دهند تا سایر کاربران از آنها استفاده کنند. سایت نویسندگان و محققین دانشگاهی منبع مهمی برای یک پژوهشگر می تواند باشد برای جستجوی چنین افرادی کافی است نام آنها را در جستجوگرها تایپ و به آدرس آنها دستیابید.

7- انتشارات و مجلات در سایت های خود علاوه بر اینکه فهرست آخرین نشریه یا کتاب خود را ارائه و معرفی می کنند گاهی متن مقالات نشریات خود و یا متن برخی از کتابهای خود را جهت استفاده ی عموم به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. به عنوان نمونه می توان به سایت مجله تاریخ معاصر ایران یا سایت مجله اطلاعات سیاسی- اقتصادی به آدرسcom. www.Ettelaatاشاره نمود. یکی از بهترین راههای دستیابی به سایت مجلات داخلی سایت:www.magiran.com می باشد در این سایت پیوندهای بسیاری از نشریه های فارسی و متن کامل برخی از این نشریه ها در دسترس علاقمندان می باشد، کاربران با عضویت در این سایت می توانند از امکانات آن بهره مند شوند.

8- سازمانهای دولتی و غیردولتی در سایت های اختصاصی خود ممکن است اطلاعاتی از تاریخچه یا مقالات علمی ارائه کنند که برای پژوهش های تاریخی مفید باشد مهمترین سازمان دولتی که در ایران اطلاعات تاریخی مناسبی ارائه می کند سایت سازمان میراث فرهنگی و خبرگزاری میراث می باشد در این سایت پیوندهای مناسبی برای سایت های باستانی و تاریخی ایران وجود دارد: www.iranmirs.ir همچنین تمام استانهای کشور نیز دارای سایت میراث فرهنگی می باشند، و به معرفی آثار تاریخی و باستانی همان استان می پردازند. برخی از انجمن های علمی غیردولتی علاقمند به تاریخ و فرهنگ ایران نیز اقدام به طراحی سایت و ارائه ی اطلاعات از تاریخ ایران می نمایند. علاوه بر سازمانهای میراث فرهنگی و سازمان ایران گردی و جهان گردی برخی سازمانهای کاملاً غیرتاریخی مانند سازمان ملل متحد نیز ممکن است اطلاعات مفیدی برای پژوهشگران تاریخ داشته باشند به عنوان نمونه سایت نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران به آدرس ir.org www.unic- اطلاعات مفیدی از تاریخچه ملل متحد ارایه می کند یا سایت برخی مدارس و گروههای آموزشی مانند گروه آموزشی تاریخ منطقه تبادکان به آدرس www.tabadkan-history.blogfa.com مقاله یا سایر اطلاعات تاریخی را ارائه می کنند.

9- سایت رسانه های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون به خصوص در ارتباط با اطلاعات تصویری یا رسانه ای می توانند اطلاعات مناسبی ارائه کنند به عنوان نمونه سایت شبکه ی چهار صدا و سیما می تواند در ارتباط با برنامه های تاریخی مستند به پژوهشگران کمک نماید.

10- سایت های جستجوگر کتاب و مقاله: این سایت ها مانند آمازون www.amazon.com هر نوع کتابی که به زبان انگلیسی دربارة موضوع مورد جستجوی شما باشد با مشخصات و گاهی خلاصه ای از آن را ارائه می کنند و البته برخی از کتابهای آنها قابلیت دانلود رایگان نیز دارد.نوع مطلب : تحقیق و روش ها، 
برچسب ها : اینترنت شبکه ای جهانی است که هر کسی از هر کجای جهان و در هر زمان، هر نوع اطلاعات درست یا غلط را می تواند در آن قرار دهد و هیچ مرجع قانونی و مقتدر بر صحت و عدم صحت این مطالب نظارت ندارد بنابراین در استفاده از این منابع بیش از سایر منابع باید احتیاط نمود. مهمترین سئوالاتی که یک محقق دربارة یک مطلب ارائه شده در اینترنت باید از خود بپرسد آن است که این مطلب به وسیله چه کسی نوشته شده است؟ چه کسی آن را در کدام سایت ارائه کرده است؟ مطلب از طریق چه سازمان یا چه کشوری ارائه شده است؟ و سرانجام این که مطلب در چه تاریخی به روز رسانی شده است؟ اگر چه معیار دقیقی برای درک درستی اطلاعات ارائه شده در اینترنت وجود ندارد اما معیارهای زیر می تواند به اعتبار سنجی آنها کمک کند: 1- مطالبی که توسط دانشگاهیان و محققین برجسته و مشهور ارائه می شود نسبت به مطالبی که افراد گمنام و غیردانشگاهی ارائه می کنند از اعتبار بیشتری برخوردارند. 2- سایت های دولتی متعلق به سازمانها یا وزارت خانه ها در مقایسه با سایت های غیردولتی، ممکن است در ارائه اطلاعات دقت بیشتری اعمال نمایند. 3- سایت های دانشگاهی و مراکز پژوهشی معتبر و یا سایت های نشریات که همان مطالب نشریه را در سایت خود ارائه می کنند از اعتبار بیشتری برخوردارند. 4- مطالب جدیدتر و به روز شده نسبت به اخبار تاریخ گذشته، دارای اعتبار بیشتری هستند. 5- موزه ها، کتابخانه ها، انتشارات و مراکز اسناد دولتی دارای سایت های معتبرتری هستند. خلاصه آنکه اینترنت دریایی از اطلاعات است که سره و ناسره در آن بهم آمیخته و یکی از دشواریهای محقق تشخیص آنهاست. چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را در اینترنت به دست آوریم؟ اگر آدرس سایت یا وبلاگ خاصی را که دارای اطلاعات مفیدی دربارة موضوع شما می باشد در اختیار دارید به آسانی می توانید با نوشتن آن در نوار آدرس یک برنامه ی جستجوگر مانند گوگل، یاهو یا MSN وارد سایت شده و از آن استفاده کنید اما اگر شما به دنبال سایت های مرتبط با موضوع پژوهش خود هستید و آدرس دقیقی از آنها در دست ندارید بهترین گزینه آن است که از جستجوگر گوگل فارسی استفاده کنید. موتورهای جستجو فهرست صفحات وب یا آدرس سایت ها و وبلاگ های بسیاری را مرتبط با موضوع یا کلید واژه ی مورد نظر شما ارائه می کنند،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :