تبلیغات
دانلود رایگان مقاله آی اس آی درخواستی( Free DOWNLOAD ISI Papers )،بانک و مرجع مقالات علمی و تخصصی، پروژه، دریافت و دانلود رایگان+مجلات و نشریات آی اس آی - چكیده و انواع آن
 
دانلود رایگان مقاله آی اس آی درخواستی( Free DOWNLOAD ISI Papers )،بانک و مرجع مقالات علمی و تخصصی، پروژه، دریافت و دانلود رایگان+مجلات و نشریات آی اس آی
علم و گسترش آسان و ارزان و با کیفیت(هدف ما هموار کردن مسیر پژوهش) Easy, cheap and high quality science and development
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : edy
--------------------------------

--------------------------------------------------------------
برای عضویت در "سیمرغ سعادت" و دریافت مطالب قرار گرفته در بلاگ از طریق ایمیل تان و اطلاع از بروزرسانی ، کافی است در خبر نامه زیر عضو گردید .

Powered by WebGozar 
نویسندگان
نظرسنجی
در چه زمینه ای فعالیت را افزایش دهیم؟

یکشنبه 4 آبان 1393 :: نویسنده : edy


 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share

چكیده یك حلقه ارتباطی میان تولیدكنندگان و مصرف كنندگان اطلاعات می باشد که باعث سرعت و دقت در بازیابی اطلاعات می گردد كه با در نظر گرفتن حجم اطلاعات و روزافزون بودن آن چكیده عاملی مهم در زنجیره اطلاع رسانی محسوب می شود. زیرا پژوهشگران و دانشجویان از آن به عنوان ابزاری برای انتخاب، و سازمان هایی كه امر سازماندهی را به عهده دارند به عنوان منبع نمایه سازی و ماشین خوان كردن استفاده می كنند.  در نهایت اینكه  چکیده به عنوان ابزار جستجو در کنار نمایه نقش مهم در بازیابی اطلاعات دارد.

 

 

 تاریخچه:

 چكیده نویسی و خویشاوند آن ، خلاصه نویسی ، به اندازه قصه گویی سابقه دارند (كلیولند و كلیولند، 1385: 128). تاریخ چكیده نویسی به ادوار باستانی باز می¬گردد یعنی وقتی كه نوشتن روی الواح گلی آغاز گردید. اسنادی در بین النهرین به زبان میخی كه مطالبی شبیه چكیده همراه آنها بود.

دركتابخانه بزرگ اسكندریه چكیده ها را به طومارهای پاپیروس می چسباندند. استفاده از چكیده منحصر به دانشمندان نبوده ، بلكه بسیاری از سلاطین ادوار گذشته یا خواندن نمی دانستند یا فرصت خواندن گزارش های رسمی را نداشتند و این گزارشها توسط منشی پادشاه خوانده می شد. سپس به خلاصه ای از آن تهیه و برای پادشاه فرستاده می شد و یا اینكه به صورت شفاهی به وی گفته می شد.

درقرن هفدهم اكادمی علوم فرانسه چكیده را از یك وسیله ارتباط اختصاصی به یك سیستم عمومی اشاعه اطلاعات تبدیل شد و اولین نشریه ادواری چكیده در سال 1665 در پاریس با عنوان le Journal des scavans منتشر شد.

قرن بیستم با افزایش سریع تعداد مقالات و تخصصی شدن مطالب و نیز الكترونیكی شدن ذخیره و بازیابی اطلاعات چکیده و چکیده نویسی از اهمیت خاصی برخوردار گردید.

اکنون  سازمان های بزرگ چكیده نویسی و نمایه سازی با استفاده از رایانه در زمینه های مختلف علوم اقدام به انتشار چکیده نامه می نمایند و از چکیده های معروف می توان به اسامی ذیل اشاره کرد:

 (chemiacal abstract , Biological abstract ,physics abstract.

در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی هم به دو چکیده نامه  ایزا ، لیزا می توان اشاره کرد.

چكید ه نویسی در ایران به شیوه نظام یافته ، برای اولین بار در مركز اسناد و مدارك علمی وابسته به موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی معمول گردید و نخستین مجله چكیده در ایران درسال 1348 در زمینه علوم و علوم اجتماعی توسط این مركز منتشر شد.

اكنون مراكزی مانند مركز اطلاعات و مدارك علمی ایران در زمینه های مختلف موضوعی در جهت تهیه چكیده از متون علمی فارسی و غیر فارسی را به عهده دارد و همچنین كتابخانه مركزی دانشگاه تهران و كتابخانه مركزی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این زمینه فعالیت چشمگیری دارند.

 

 

چكیده انواع مدارك:

1-     چكیده مقالات علمی و پژوهشی.

2-     نقد و بررسی و كتابشناسی ها

3-      تك نگاشتها و خلاصه مذاكرات.

4-     پروانه نوآوری

5-      مقالات روزنامه ها و مطالب خبری

  تعاریف چكیده:

-  فشرده صحیح یك مطلب بدون هیچگونه تفسیر اضافی.

-    خلاصه ای است؛ كه از آن نوشته تهیه می شود شامل فشرده تمام مطالب مهم.

-   چكیده: عبارت است از شناخت محتوایی یك مقاله یا یك مطلب و معرفی این محتوا با حداقل كلمات و عبارات ممكن (مساوات‏، 1356)

-  چكیده: خلاصه ای است دقیق و صحیح از یك نوشته كه ممكن است شامل فشرده تمام مطالب مهم یا فشرده قسمتهای ویژه یا فهرستی از محتوای نوشته آن باشد ( راولی‏، 1374).

- طبق تعریف واژه نامه انجمن كتابداران آمریكا‏ ، چكیده ، خلاصه كوتاهی از كتاب‏، جزوه یا مقاله ، همراه با نكات اصلی آن است.

دایره المعارف كتابداری:

چكیده:  نكات عمده متن اصلی را چنان ارائه می كند كه خواننده می تواند برای مراجعه یا عدم مراجعه به اصل مقاله تصمیم بگیرد. چكیده ، معمولا حاوی مطالبی است كه نویسنده مقاله بر آن ها تاكید ورزیده است. و اصول بدیهی در چكیده ظاهر نمی شود. بلكه یافته ها‏‏، استنباط ها‏، توصیه ها و یافته های مهم تجربی كه استنباط های مقاله بر پایه آن ها استوار بوده‏‏، و آنچه مربوط به روش گردآوری داده هاست در آن منعكس می گردد (نشاط‏)

 

 

ویژگی های  چكیده خوب:

از نظر كلیولند ( 1385) شامل موارد ذیل می باشد:

1-     باید بیان كند كه اثر در مورد چیست (موضوع).

2-     باید اطلاعات غیرضروری و غیر مفید نداشته باشد.

3-     عاری از اشتباه نگارشی و محتوایی باشد.

4-     باید خلاصه و قابل خواندن باشد.

اهداف و موارد استفاده چكیده:

1-     چكیده باعث صرفه جوئی در وقت می شود.

2-      چكیده و افزایش آگاهی رسانی و ابزار جستجوی گذشته نگر و جاری می باشد

3-     چكیده و غلبه بر مانع زبان 

4-     چكیده و سهولت انتخاب.

5-      ممانعت از انجام پژوهش های تكراری

6-      بهبود بازیابی اطلاعات

7-     مقابله با تولید مستمر و بیش از حد متون علمی

8-     كمك در تهیه و گردآوری ابزارهای دیگر مانند نمایه نامه، كتابشناسی ها

چكیده نویسی:

چكیده نویسی‏، فرایند پردازش چكیده است و دربرگیرنده مراحل تهیه خلاصه ای گزیده وكوتاه از متن ( كتاب‏، مقاله، جزوه، گزارش، فیلم و سی دی) است كه شامل نكات اساسی آن باشد (نجیبی،1382).

چكیده نویس می خواهد جایگزین كوچك شده ای برای سند درست نماید كه اسكلت (چهارچوب اصلی) پیشینه را بیان كند.

مراحل چكیده نویسی:

1-     خواندن مدرك به درستی و با یك نگاه اجمالی

2-     مرحله دوم : یادداشت برداری از نكات مهم و اصلی مدرك

3-     تهیه پیش نویس خام چكیده از یادداشتهای ثبت شده

4-     پیش نویس چكیده را برای نقطه گذاری، املای كلمات ... (ویرایش)

5-     نوشتن چكیده نهائی و   مرتب كردن چكیده بر اساس عنوان، یا مولف یا كلیدواژه      

               

 چكیده ها با خلاصه كردن اصل محتوای پیشینه های دانش جایگزین و مكمل نمایه ها هستند. استفاده كنندگان باید قادر باشند چكیده ها را پیدا كنند. خود چكیده ها مورد استفاده قرار گیرند، باید نمایه شوند.

انواع چكیده :

Ÿ از لحاظ لحن: چكیده تمام نما، راهنما، تلفیقی.

Ÿ از لحاظ حجم: تلگرافی، عنوانی، معمولی.

Ÿ  از لحاظ گرایش: عام، سوگرفته.

Ÿ از لحاظ تهیه كننده: مولف،  حرفه ای.

Ÿ از لحاظ شیوه تهیه: دستی، ماشینی ( حری، 1381).

 Ÿ انواع دیگر: برهیخته، انتقادی،گفته راهنما،آماری، نكات برجسته، عنوان محتوی نما، گزارمانی (گزاره ایی)، كدشده.

 

 

چكیده تمام نما (informative Abstract ):

چكیده تمام نما ، هر قدر كه ممكن است كمیت و كیفیت اطلاعات موجود در یك مدرك را ارائه می نماید. این نوع چكیده در حقیقت هر دو وظیفه را انجام می دهد. چكیده تمام نما هر دو هدف در ارزیابی مدرك، یعنی قبول و رد آن را برآورده می كند. در مواردی كه رئوس مطالب و یا اطلاعات سطحی از مدرك مورد نظر باشد ؛ بعنوان جانشین مدرك عمل  می كند. یك چكیده تمام نما ، فشرده ای از بحث های اساسی و یافته های اصل مدرك را ارائه می دهد.

به منظور انجام هر دو هدف، چكیده تمام نما طولانی تر از سایر چكیده ها است. نوعا گزارش های كوتاه و یا مقالات مجلات استحقاق چكیده های در حد 100 تا 250 كلمه را دارند؛ در حالیكه برای گزارش های مفصل و رساله ها ، چكیده های تا 500 كلمه مناسب تر است. در هر حال ! طول چكیده باید متناسب با حجم اطلاعات مدرك باشد و بنابراین نمی توان طول معینی را برای چكیده تمام نما در نظر گرفت. برای توصیف متون تجربی و مداركی كه روی یك موضوع تمركز یافته اند؛ نوشتن چكیده های تمام نما مطلوبتر از چكیده راهنما است؛ اما تهیه آن ها، گرانتر و با صرف وقت بیشتری همراه است (شفیع پور،1386: 98 ).

چكیده راهنما  ( Indicative Abstract):

   چكیده راهنما، بیشتر برای نشان دادن مقالات بحث و بررسی، كتابها و در بعضی شرایط، خلاصه مذاكرات كنفرانس¬ها، گزارش¬های بدون نتایج، مقاله نامه ها و كتابشناسیها، بكار می رود. یك چكیده راهنما، صرفا بر محتوای مقاله دلالت دارد و شامل مطالبی كلی درباره یك مدرك است. در چكیده راهنما كوشش نمی شود كه یك گزارش واقعی از محتوای مقاله آنچنانكه در چكیده تمام نما مطرح است ارائه گردد . در چكیده راهنما، عبارات " بحث شده است " یا " بررسی شده است " فراوان به چشم می خورد، به این دلیل كه هنوز نتیجه بحث و بررسی بدست نیامده است. از آنجایی كه شیوه كار در چكیده راهنما ، سطحی تر از چكیده تمام نما است؛ چكیده راهنما را می توان سریعتر نوست و برای تهیه آن، نیاز كمتری به متخصص موضوعی است و به همین لحاظ اقتصادی تر است (شفیع پور، 1386: 99).

   درباره تفاوت این دو می توان  گفت كه چكیده راهنما‏، صرفا آنچه را كه سند درباره آن است‏، توصیف می كند‎‎‎، در حالی كه تمام نما، خلاصه ای از محتوای سند است كه از جمله نتایج آن را منعكس می سازد. چكیده راهنما ، ممكن است حاوی اطلاعاتی درباره هدف‏، دامنه، یا روش شناسی باشد، اما شامل نتایج و پیشنهادها نیست . در عین آن كه حاوی اطلاعاتی مرتبط به هدف ‏، دامنه ، و روش هاست، شامل نتایج یا پیشنهادها نیز می شود. چكیده تمام نمای خوب‏ ، جانشینی مناسب برای متن اصلی است . چكیده تلفیقی‏، به گونه ای تهیه می شود كه بخشی به صورت تمام نما و بخشی به صورت راهنماست. ممكن است سیاستگذاری بر تهیه چكیده تمام نما برای مدارك باشد‎‎، اما ماهیت برخی بخش های متن همانند جداول و نمودارها، به گونه ای است كه امكان چكیده كردنشان وجود ندارد. بنابراین، بخشی را كه به متن می پردازد‏، به صورت تمام نما و بخشی را كه به این گونه موارد اشاره می كند، به صورت راهنما تهیه می كنند (نشاط‏،1383: 724).

 با توجه به موارد بیان شده  و از آنجا که تهیه چکیده تمام نما هم پرهزینه و هم وقت گیر می باشد، لذا چکیده تهیه شده برای بیشتر منابع به ویژه مقلات مجلات عملی از نوع چکیده  راهنما و یا تلفیقی است.

 

چكیده تمام نما ¬¬_ راهنما (indicative- informative AbstracI): compound

      حری، چكیده تلفیقی را چكیده ای می داند كه تركیبی از چكیده تمام  و راهنما است.قسمت های از این چكیده ، به سبك چكیده تمام نما و  بخش های از مدرك (جدول ، نمودار، فرمول) كه از اهمیت كمتری برخوردار  است، مانند چكیده راهنما تهیه می¬گردد و استفاده از آن زمانی است كه بتوان با آن، حداكثر اطلاعات را در حداقل حجم (طول ) انتقال داد.

چکیده تلگرافی (Telegraphic – Style Abstract)

چكیده ای است بسیار فشرده، كوتاه و با حداقل عناصر جمله ای که برای  تهیه آن ، اول باید چکیده ای راهنما یا تمام نما  تهیه می گردد  و سپس کلمه های دستوری مانند حروف اضافه، اسم های اشاره و ... حذف می شود.

تعداد کلمات این چکیده از 75 تا 125 کلمه است. و هزینه تهیه آن از چکیده های نوع دیگر بیشتر است.

منظور اصلی از نوشتن این چکیده، مناسب بودن آن برای کاربرد در رایانه و دادن و گرفتن اطلاعات از آنهاست. و  همچنین برای تهیه فهرست بسیار مناسبند .

چکیده عنوانی ( Titular Abstract )

چكیده عنوانی، عمدتا شكل عبارتی دارد و گاه حتی جانشین عنوان می شود و این عنوان بیشتر مبین موضوع نوشته است تا مطالب مندرج  و در اصل این چکیده همان عنوانی است ؛ که نویسنده به نوشته خود می دهد.

این چکیده در مواردی سودمند است ؛ که عنوان اصلی ، برای نشان دادن محتوای نوشته کافی باشد.

این چکیده نیز چکیده واقعی شمرده نمی شود.

 

چكیده معمولی:

   چكیده ای است كه تابع سیاست سازمان تولیدكننده (پایگاه اطلاعاتی، مجله، سازمان و غیره ) است.

 هیچ استاندارد از قبل تعیین شده ای برای حجم وجود ندارد، حجم تابع قراردادهایی است كه در سازمان ها بر اساس سیاست ها و اهداف صورت می گیرد.

چكیده عام (General ) :

چكیده عام عبارت است: چكیده ای كه سیمای تمام عیار متن اصلی با تمام برجستگی ها و افتادگی هاست  (حری) . در این چكیده ، تمركز موضوع چكیده دقیقا تابع محوریت اصلی است . یعنی اگر بخشی در متن اصلی برجسته است  باید در چكیده هم منعكس شود.

چکیده سو گرفته  ( (Slanted Abstract

این نوع چكیده، محوریت را با توجه به مخاطب تغییر می دهد ( حری)  و چکیده ای است که شامل قسمتی از مطالب نوشته (مدرک) که در زمینه خاص است می باشد.

 این چکیده، ممکن است تمام نما ، راهنما یا انتقادی و یا از انواع ... بوده و  اغلب به صورت چکیده نامه های اختصاصی تهیه می شوند.

مثال: مقاله آسیب شناسی تومور لثه که برای  دو کتابخانه مجزا ، که یکی در زمینه دانپزشکی است و دیگری در زمینه آسیب شناسی است تهیه می شود، بطوریکه برای کتابخانه دانپزشکی چکیده تهیه شده بر اساس بررسی لثه از لحاظ دندانپزشکی است  ولی چکیده ای که برای کتابخانه آسیب شناسی تهیه شده بر اساس بررسی لثه از   لحاظ آسیب شناسی  است.

چکیده مولف ( (Author Abstract

چکیده مولف توسط نویسنده مدرک که بر موضوع احاطه دارد تهیه و با اصل مدرک چاپ می شود.

شکل ساده تر مطلب است و تغییر و اصلاح آن برای موسسات خدمات چکیده نویسی راحت تر است.

این چکیده تنها به عنوان درآمدی بر اصل مطلب می باشد. و باید بطور کامل کنترل و ویرایش شود.

این چکیده غالبا شامل قانون حق مولف بوده و اغلب در جهت علایق استفاده کنندگان سازمان های چکیده نویسی ، تهیه  نمی شود.

چکیده ماشینی (Abstract – Auto)

این چکیده  بر اساس الگوریتم طراحی شده و  به کمک رایانه و بر اساس روش های آماری و بسامد کلمات تهیه می¬گردد.  بطوریکه بسامد (frequency  ) کلمات در جمله ها مشخص شده و با توجه به تعداد وقوع کلمات، جمله ها نمره بندی شود و در نهایت جمله های که دارای نمره بیشتری هستند انتخاب می شوند که خود باعث بوجود آمدن مجموعه ای از جمله های ویژه ای است که در یک نوشته عینا وجود دارد.

چكیده برهیخته: ( ( Extracted Abstract

چكیده ای كه از اصل اثر بدون دخل و تصرف در انشای آن برگرفته شده باشد (سلطانی ،1379).  این چكیده با نام استخراجی نیز شناخته می شود.

چكیده انتقادی ( : (critical Abstractd

یک چکیده انتقادی خوب هم محتوای مدارک را توصیف و هم ارزیابی می کند. بر عمق و دامنه کار، تفسیر تجارب حاصله ، روش شناسی، معرفی گرایش های مطلب تاکید دارد و  نقاط ضعف مدرک را بدون در نظر گرفتن علایق چکیده نویس مشخص می کند . در تهیه این چکیده نه فقط نیاز به چکیده نویس ماهر، بلکه مستلزم احاطه کامل بر موضوع  است.

گفته راهنما ( Indicative Statement )

در مجله های چکیده خیلی فنی که شامل چکیده های تمام نمای مفصلی هستند قبل از این چکیده های تمام نما می آید و در چند کلمه ، جهت آشنائی خواننده با محتوای چکیده تمام نما ارائه می شود. و برای  تهیه آن، احتیاجی به خواندن اصل نوشته نیست . و چون از روی چکیده تمام نما تهیه می شود،  بدین جهت هزینه تهیه آن کمتر است.

چکیده آماری (Statistical Abstract   )

چکیده آماری ، جدولی و عددی، وسیله ای هستند برای خلاصه کردن داده های عددی ،  و ابزار موثری  برای انتقال انواع معین داده های اقتصادی ، اجتماعی و بازرگانی می باشند .

چکیده نکات برجسته ( Highlight Abstract ) (رئوس مطالب)

به منظور جلب توجه خواننده به یک مقاله و برانگیختن اشتیاق او برای خواندن مطلب تهیه می شوند و  تصویر کاملی از مقاله ارائه نمی دهد. در اصل این نوع چکیده جرقه ای برای برانگیختن حس کنجکاوی و تشویق خواننده  به مطالعه اصل مدرک یا نوشته می باشند.

همچنین این چکیده نمی تواند مستقل از مقاله بیاید و چکیده واقعی شمرده نمی شود.

عنوان محتوی نما ( Notation of content Title ) 

اگر عنوان نوشته، به اندازه کافی نشان دهنده مطالب مندرج در نوشته نباشد. عنوان کاملتری برای آن می نویسند که شامل تمام یا اغلب لغت های فهرست آن نوشته باشد و  بیانگر محتوای نوشته باشد.

از این چکیده هم به تنهایی و هم همراه با چکیده های کاملتر استفاده می شود و همچنین استفاده از  این چکیده  باعث سهولت کار فهرست نویسان  است.

چکیده گزاره ایی ( Annotated Abstract )

از چند کلمه یا یک جمله تشکیل شده و کوتاه ترین نوع چکیده است و تفاوت چندانی با عنوان محتوی نما ندارد به جز اینکه، نمی توان به جای عنوان نوشته به کار برد.

سبک نگارش این چکیده ، شبیه چکیده راهنما، ولی خیلی کوتاهتر از آن است.

چکیده کد شده (  Encoded Abstract )

چکیده ای است  به زبان طبیعی که بوسیله یکی از تدابیر مرسوم نیز کدگذاری شده است.

 با کدگذاری ،خواندن و مرور آن از طریق داده آمایی های الکترونیکی میسر می شود.

 آماری از کاربرد انواع چکیده ها:

چکیده تمام نما 20 درصد.

چکیده راهنما     50 درصد.

چکیده مرکب از چکیده راهنما و تمام نما 25 درصد.

انواع دیگر 5 درصد.

  

استانداردهای معروف در حوزه چكیده نویسی:

Iso214 -1976 , Documentation – Abstract for publication and Documentation

این استاندارد مربوط به سازمان بین المللی ایزو برای تهیه چکیده انواع منابع اطلاعاتی (از جمله مقالات مجلات عملی) است و در سال 1976 منتشر شده است . در این پژوهش چکیده های مورد بررسی در دو مقوله محتوای چکیده  ( شامل هدف، روش شناسی، یافته ها و نتایج، و اطلاعات ثانوی) و نحوه ارائه و سبک چکیده شامل ( شامل آوردن چکیده در صفحه اول در میان اطلاعات عنوان و نویسنده با متن ، آوردن اطلاعات کتابشناختی مقاله در صفحه چکیده، حفظ اطلاعات اصلی مقاله در چکیده ، کمتر از 250 کلمه بودن چکیده ، شروع چکیده با جمله ای مبین موضوع اصلی مقاله، ذکر ضمایر چکیده در قالب سوم شخص ، پرهیز از کاربرد اختصارات علائم و سرواژه ها، وجود کلیدواژه، برگفته شدن کلیدواژه ها از متن و استفاده از افعال غیرمجهول در قسمت های آگاه¬گر چکیده ) با استاندارد مذکور مقایسه می شوند.

2-  استاندارد ایزو 5122  (ISO 5122):

این استاندارد در سال 1979 به دو زبان انگلیسی و فرانسه تدوین شد ، و قواعدی برای ارائه یك كاربرگه چكیده در یك نشریه یا انتشارات اداوری دیگر تعیین می كند. چنین كاربرگه های چكیده، توصیف دقیقی از هر مقاله فراهم می كند و موارد ضروری برای كار چكیده نویسی را ارائه می دهد. این استاندارد اطلاعاتی در زمینه متن، ظاهر فیزیكی و زبان های كاربرگه یك چكیده ارائه می دهد، همچنین یك نمونه از هر كار برگه چكیده را به زبان انگلیسی نشان می دهد.

3- استاندارد انسی / نیزو زد 14/39 ( ANSI/NISO Z39.14)

این استاندارد در سال 1997 تدوین شد و با توصیف اجزاء چكیده، شكل ها و سبك های مناسب در تهیه چكیده های سودمند به نویسندگان و ویراستاران كمك می كند. این استاندارد دارای مثال های بسیاری است و علاوه بر ارائه آموزش ها ، نحوه كار با موارد خاص را نیز نشان می دهد

دستور العمل های گروه ونکوور[1]: بخش مربوط به تهیه چکیده و کلیدواژه از مجموعه دستوالعمل های کمیته بین المللی ویراستاران مجلات پزشكی برای تدوین دست نوشته مقالات در مجلات ، منتشر شده در 1997 (ویراست پنجم) است.

  دستور العمل های  این گروه  برای تهیه چکیده از لحاظ تعداد کلمات ، ذکر هدف یا اهداف، بیان روش یا روش های انتخاب آزمودنی ها، ارائه روش تحقیق و رهیافت های مشاهده و تحلیل داده ها ، وجود یافته ها، ذکر نتایج، پرهیز از کاربرد اختصارات، وجود کلیدواژه، محدوده و تعداد کلیدواژه ها و برگرفته شدن کلیدواژه ها از سرعنوان های موضوعی ،  تعریف شده است.

روش¬های ارزیابی چكیده ها:

1-     دیدگاه ادموندسون (1961) :

قضاوت حدسی و نظری ، مقایسه با یك چكیده مطلوب،  تعیین اینكه سوال های آزمایشی درباره یك مدرك تا چه حد می توانند از طریق چكیده پاسخ گفته شوند‏‎‏، قابلیت بازیابی مدرك از طریق چكیده.

2-    دیدگاه پانیه (1962): تحقیقات پانیه، سه روش مختلف برای ارزیابی را در بردارد:

1-     همگونی: متخصصین موضوعی از این روش برای مقایسه چكیده ها بر اساس شباهت در مقدار اطلاعات ارائه شده ، استفاده می كنند.

2-     مقدار تقلیلی كه در متن حاصل می شود.

3-     كاربرد: دانشجویان در زمینه مقالات تخصصی خود، به سوال های فنی پاسخ گفتند. پاسخ های دو گروه از دانشجویان با یكدیگر مقایسه شد.

   3- دیدگاه بوركو و برنیر (1975) : جامع ترین فهرست از معیارهای موجود می باشد كه شامل:

كیفیتی در حد جهانی (قضاوت فردی)، توجه به استانداردهای بین¬المللی یا سایر استانداردهای مورد قبول، شمول اطلاعات با اهمیت و حذف اطلاعات بی اهمیت، نداشتن خطا، همگونی سبك و خوانایی، پیش بینی پذیری ربط ( مرتبط بودن) ، قابلیت انجام وظیفه به عنوان جایگزینی برای مدرك اصلی (چكیده های تمام نما)،  شایستگی انجام وظیفه به عنوان یك منبع از اصطلاحات نمایه ای.

 ______________________________________

[1] Vancouver Group

 نوع مطلب : درباره پایان نامه، 
برچسب ها : چكیده یك حلقه ارتباطی میان تولیدكنندگان و مصرف كنندگان اطلاعات می باشد که باعث سرعت و دقت در بازیابی اطلاعات می گردد كه با در نظر گرفتن حجم اطلاعات و روزافزون بودن آن چكیده عاملی مهم در زنجیره اطلاع رسانی محسوب می شود. زیرا پژوهشگران و دانشجویان از آن به عنوان ابزاری برای انتخاب، و سازمان هایی كه امر سازماندهی را به عهده دارند به عنوان منبع نمایه سازی و ماشین خوان كردن استفاده می كنند. در نهایت اینكه چکیده به عنوان ابزار جستجو در کنار نمایه نقش مهم در بازیابی اطلاعات دارد. تاریخچه: چكیده نویسی و خویشاوند آن، خلاصه نویسی، به اندازه قصه گویی سابقه دارند (كلیولند و كلیولند، 1385: 128). تاریخ چكیده نویسی به ادوار باستانی باز می¬گردد یعنی وقتی كه نوشتن روی الواح گلی آغاز گردید. اسنادی در بین النهرین به زبان میخی كه مطالبی شبیه چكیده همراه آنها بود. دركتابخانه بزرگ اسكندریه چكیده ها را به طومارهای پاپیروس می چسباندند. استفاده از چكیده منحصر به دانشمندان نبوده، بلكه بسیاری از سلاطین ادوار گذشته یا خواندن نمی دانستند یا فرصت خواندن گزارش های رسمی را نداشتند و این گزارشها توسط منشی پادشاه خوانده می شد. سپس به خلاصه ای از آن تهیه و برای پادشاه فرستاده می شد و یا اینكه به صورت شفاهی به وی گفته می شد. درقرن هفدهم اكادمی علوم فرانسه چكیده را از یك وسیله ارتباط اختصاصی به یك سیستم عمومی اشاعه اطلاعات تبدیل شد و اولین نشریه ادواری چكیده در سال 1665 در پاریس با عنوان le Journal des scavans منتشر شد. قرن بیستم با افزایش سریع تعداد مقالات و تخصصی شدن مطالب و نیز الكترونیكی شدن ذخیره و بازیابی اطلاعات چکیده و چکیده نویسی از اهمیت خاصی برخوردار گردید. اکنون سازمان های بزرگ چكیده نویسی و نمایه سازی با استفاده از رایانه در زمینه های مختلف علوم اقدام به انتشار چکیده نامه می نمایند و از چکیده های معروف می توان به اسامی ذیل اشاره کرد: (chemiacal abstract، Biological abstract،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :